24. religie minojczyków, pelazgów, mykeńczyków, licja, lidia, orfizm, grecja, hellenizm

24. 8. 2. 7. 3. rzemiosło, zawody (cz 1)

 

hefajstos jest patron robotników

cyklopi budowali cyklopowe mury. według innej wersji projtos wzniósł kamienne mury wokół tyrynsu korzystając z pomocy cyklopów, tzw mury cyklopowe. 

apollo i posejdon pomagali we wznoszeniu murów obronnych troi za panowania laomedonta (mykeńczycy, grecja). 

amfios i zetos, synowie zeusa i antiopy, otoczyli teby murami

amfion oczarował grą na lirze kamienie, które ułożyły się w mur o siedmiu bramach, odpowiadających siedmiu strunom liry. 

broteas, syn euryanassy, eurytemisty, klytii lub dione i tantala, wyrzeźbił najstarszy wizerunek matki bogów do tej pory stojący na skale kodynijskiej w pobliżu góry sipylos. 

agamedes, syn stymfalona, mąż epikaste, z którą miał kerykona, z synem i pasierbem trofoniosem (synem apollina i epikaste) wzniósł komnatę weselną alkmeny w tebach, świątynię apollina w delfach, świątynię posejdona w arkadii przy drodze z mantinei do tegei, skarbiec hyrieusa, przy okazji okradając ten skarbiec. hyrieus poprosił o pomoc dedala, który przygotował zasadzkę. agamedes wpadł do niej, a trofonios odciął mu głowę w obawie, żeby nie wydał wspólnika. wtedy rozstapiła się ziemia i pochłonęła trofoniosa. 

inna wersja: kerkyon, agamedes i trofonios zbudowali skarbiec augiasza, a w nocy okradli go. augiasz wezwał na pomoc dedala. dedal przygotował zasadzkę, w którą wpadł agamedes. trofonios i kerkyon ucekli. 

dedal, mąż naukrate, ojciec ikara, był architektem i wynalazcą, uciekł z aten po zabiciu siostrzeńca talosa, syna perdiks, któremu zazdrościł wynalezienia piły, wzorowanej na szczęce węża, i koła garncarskiego. talos był uczniem dedala. wuj zepchnął go ze szczytu akropolu. dedal schronił się na krecie, gdzie zbudował labirynt minotaura. minos zabronił mu powrotu do ojczyzny, czyli aten, i zamknął w labiryncie minotaura. dedal uciekł wraz z synem na skrzydłach własnego wyrobu wykonanym z piór i wosku. ikar zginął gdyż poleciał za wysoko i słońce stopiło wosk. skrzydła rozpuściły się. dedal doleciał do sycylii, zbudował świątynię apollina, gdzie złożył w ofierze swoje skrzydła (minojczycy, grecja). 

w rozumieniu potocznym demiurg to rzemieślnik wykonujący pracę fizyczną (kowal, garncarz, stolarz) i urzędnik pracujący dla ludzi. 

hefajstos był opiekunem rękodzielników

charyty to patronki rękodzieła

atena nauczyła pandorę prac domowych. 

atena to bogini tkactwa. atena jako ergane to pracownica. zajmowała się tkactwem i wyszywaniem, była patronką prządek i hafciarek, nauczyła ludzi tych sztuk. 

nereidy spędzały czas przędąc i tkając

kloto była przedstawiana z wrzecionem, które było jednym z jej atrybutów. 

penelopa obiecała, że wybierze jednego ze 108 zalotników gdy skończy tkać sukno pogrzebowe dla teścia. każdej nocy rozpruwała to, co utkała za dnia (odyseja). 

księżniczka lidzka (lub córka farbiarza idmona) arachne, mistrzyni tkactwa i haftu, szczyciła się, że potrafi prześcignąć atenę w tkaniu i wyszywaniu. jej przechwałki zdenerwowały atenę, która wyzwała ją na tkacki pojedynek. atena wyhaftowała wizerunki bogów obrazując ich potęgę, w rogach tkaniny umieściła kary za pychę. ten przekaz nie powstrzymał arachne. podczas zawodów arachne wytworzyła prześliczną tkaninę (między innymi ze scenami zeusa porywającego europę, uwodzącego ledę pod postacią łabędzia i danae pod postacią złotego deszczu). atena w gniewie podarła tkaninę i zbiła arachne czółenkiem tkackim. arachne powiesiła się z rozpaczy, a atenie zrobiło się jej żal, przywróciła ją do życia i zamieniła w pająka. 

atena utkała szatę, którą podarowała harmonii i kadmosowi jako prezent ślubny razem z naszyjnikiem wytworzonym przez hefajstosa. przedmioty stały się przeklęte sprowadzając nieszczęście na każdego ich posiadacza. naszyjnik trafił w końcu do ateny w delfach. 

alkinoe wynajęła robotnice do przędzenia, ale nie zgodziła się na wypłatę wynagrodzenia. prządka przeklęła alkinoe powołując atenę na świadka. atena zesłała na alkinoe karę w postaci szału i namiętności do ksantosa. alkinoe porzuciła małżonka i potomstwo. podczas podróży morskiej opętanie minęło, alkinoe uświadomiła sobie swoje postępowanie, wpadła w rozpacz i popełniła samobójstwo rzucając się do morza. 

minyady leukippe, arsippe, alkatoe i eteoklimene, córki minyasa, były utalentowanymi hafciarkami

tereus, mąż prokne, uwiódł jej siostrę filomelę i uciął jej język, żeby o niczym nie powiedziała. filomela utkała peplos, w deseniu którego umieściła słowa klucze, dzięki którym prokne dowiedziała się o losie siostry.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon