4. kultury archeologiczne, plemiona, kroniki, władcy, herby, języki, pismo, grupy haplograficzne, astrologia

4. 5. herby
 

herby polskiej szlachty nie dadzą się z niczym porównać. były one nadawane rodom i przysługiwały także przez adopcję herbową w przeciwieństwie do herbów zachodnich, które były nadawane rodzinom (europa) lub osobom (szkocja). pewne podobieństwa herbowe występują tylko w odniesieniu do szlachty szkockiej, która identyfikowała się przez wspólny herb, zawołanie i fakturę materiału używanego do szycia kiltów. 

szereg herbów polskich bierze swój początek z tamg, czyli znaków służących do oznaczania własności, stosowanych przez sarmatów i scytów. te znaki zostały przejęte przez słowian, a od nich przejęli je mongołowie i turcy. tamgi znajdujące się w herbach szlachty ruskiej i tatarskiej mają pochodzenie wtórne. 

w szczególności śmieszne jest twierdzenie różnych antyukraińskich propagandzistów, że tryzub został przejęty od mongołów, a ukraińcy to duchowi i cywilizacyjni spadkobiercy żydowskich chazarów.

poniżej kilka pojęć użytecznych dla zrozumienia problematyki heraldycznej oraz przykłady kilkunastu herbów ściągniętych oczywiście z wikipedii.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon