6. religia germanów

6. 8. narodziny, życie, śmierć
 

6. 8. 1. narodziny
 

opiekunką nowonarodzonych była holda. norny pojawiały się przy narodzinach i mogły przeciąć nić życia.

do bóstw płodności zaliczamy także celtycko-germańsko-rzymskie trzy matrony.

ymir był zdolny do samorództwo.
 

6. 8. 2. życie
 

6. 8. 2. 1. dola, los, przeznaczenie
 

urdur jest boginią przeznaczenia. frigg zna przeznaczenie, ale nie jest w stanie go odwrócić.

boginiami przeznaczenia i losu ludzkiego są norny. przędą nić ludzkiego żywota. pojawiają się przy narodzinach i mogą przeciąć nić żywota sprowadzając śmierć. urd, dobroczynna i błogosławiąca ludziom, odpowiada za przeszłość i jest utożsamiana z przybywającym księżycem. dobroczynna werdandi odpowiada za teraźniejszość i jest utożsamiana z księżycową pełnią. skuld (księżyc ubywający) odpowiada za przyszłość, określa długość życia narodzonych dzieci, jest bezlitosna i okrutna. norny mieszkają w okolicach najwyższego korzenia yggdrasila, przy mrocznej studni urs (lub urband brunnen). czerpały wodę z pobliskiego jeziora i podlewały korzeń. norny potrafią zsyłać koszmary senne i tworzyć runy.
 

6. 8. 2. 2. płodność
 

6. 8. 2. 2. 1. płodność i rodzina
 

zagadnieniami płodności i rodziny zajmowali się przede wszystkim wanowie, którzy pokonani przez asów, zostali sprowadzeni do roli bogów płodności, urodzaju i wegetacji.

frigg była boginią płodności, ogniska domowego, opiekunką małżeństwa i rodziny. bóstwami płodności byli także nerthus, frejr i rowana.

do bóstw płodności zaliczamy także celtycko-germańsko-rzymskie trzy matrony, postacie dojrzałych kobiet, karmiących niemowlęta lub trzymających rogi obfitości lub kosze z owocami, opiekunki rodziny, narodzin i płodności.

thor był bogiem małżeństwa. bogini var słuchała przysiąg składanych sobie wzajemnie przez mężczyzn i kobiety i uświęcała akt zawarcia małżeństwa. parę narzeczonych poświęcano młotem (ręka var). var mściła się na osobach składających puste przysięgi.

płodność symbolizował pierścień (brisingamen lub hildiswin) otaczający freję (jak naszyjnik).

wikipedia wymienia następujące germańskie zwyczaje małżeńskie:

- zaręczyny - akcentowano znaczenie zaręczyn, skonsumowanie związku po zaręczynach uważano za skonsumowanie małżeństwa i niepotrzebny był następny akt zaślubin,

- morgengabe - po spędzeniu nocy poślubnej mężczyzna składał żonie podarunek, jeżeli nie był zadowolony nie składał,

- snochactwo, które występowało u longobardów, a które polega na obowiązku sypiania z ojcem małżonka, a czasami z jego bratem,

- małżeństwa między niepełnoletnimi synami i starszymi od nich kobietami krewnymi lub powinowatymi,

- kuwada - udział mężów w cierpieniach żony podczas ciąży, zaobserwowane w anglii i holandii.
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon