6. religia germanów

6. 8. 2. 5. bogactwo/bieda
 

frigg to bogini bogactwa, njordr bóg bogactwa, frejr bóg bogactwa i radości, a freja bogini piękna. elfy były bogami obfitości.

kobolty, opiekuńcze duchy domowe, przynosiły dobrobyt, strzegły skarbów podziemnych.

gullweig ("miłość do złota") była pionierką alchemii i magii. asowie usiłowali ją zabić, gdyż była przyczyną pierwszej wojny między asami i wanami, w której zwyciężyli wanowie. była piękna i lśniąca, i mimo tego, że asowie próbowali ją trzy razy spalić, za każdym razem stawała się coraz bardziej promienna.

ran, żona agira, bogini toni morskiej, była chciwa i uwielbiała złoto. żeglarze zabierali na pokład trochę złota, aby w razie potrzeby wyrzucić go za burtę.

wśród złotych przedmiotów, które germanie darzyli głębokim szacunkiem, gdyż uwielbiali złoto (a także srebro i drogie kamienie), jako oznakę powodzenia w życiu, ucieleśnienie potęgi właściciela i zmaterializowanej władzy, znajdujemy i takie:

- andwaranaut, złoty pierścień , arcydzieło sztuki jubilerskiej karłów, część wielkiego skarbu gusta, strzeżonego przez andawariego. skarb zabrał loki, ale andawari obciążył go klątwą, której skutkiem była śmierć każdego kolejnego właściciela. na krótko w posiadanie skarbu wszedł odyn, ale gdy bogowie płacili okup za otra, pokrywając jego skórę złotem, nie zdołali zasłonić jednego wąsa i odyn musiał oddać pierścień. kolejnymi właścicielami pierścienia byli: hreidmar, fafnir, regin, sygurd, brynhild i gudrun, która owinęła andwaranaut w wilczą sierść i jako ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem czekającym na dworze atliego wysłała go braciom gunnarowi i hogniemu, którzy dołączyli pierścień do reszty skarbów i zatopili w renie przed swoją ostatnią wyprawą.

skarb gusta przekształcił się w skarb nibelungów. przekaz folklorystyczny mówi, że został zatopiony w renie przez hagena, który widział jak krymhilda rozdaje złoto na lewo i na prawo budując wokół siebie stronnictwo polityczne wymierzone przeciwko hagenowi.

- brisingamen - złoty (lub bursztynowy) naszyjnik frei. kiedy go zakłada, żaden mężczyzna nie mógł jej się oprzeć. naszyjnik dawał armiom zwycięstwo w bitwie. był wykonany przez czterech krasnoludów ze svartalheimu, brisingów: alfrigga, berlinga, dvalina i grerra. aby go otrzymać freja oddała się każdemu z nich.
 
- freja miała drugi naszyjnik, nazywany hildiswin, wykuty przez dwóch krasnoludzkich złotników: daina i nabbiego. freję wyobrażano sobie jako postać z okrągłym pierścieniem utworzonym z hildiswinu. jej córką była hnoss (skarb) oraz gersimi (klejnot).

- fulla jest przedstawiana jako kobieta nosząca złotą opaskę.

- złote jabłka idun.
 

6. 8. 2. 6. dobro (szczęście)/nieszczęście
 

dualizm dobra i zła przejawił się w czasie powstania midgardu jako walka ognia i wody (dobra i zła).

nanna reprezentuje dobro i piękno. frejr miał zdolność obdarzania przyjemnością.

hlin, bogini opieki i pocieszenia, jedna ze służek frigg, opiekowała się ludźmi i pocieszała zasmuconych. sfruwała do ludzi w rozpaczy i wycałowywała ich łzy do sucha.

landvaettir, duchy opiekuńcze ziemi, dawały krajowi i ludziom szczęście.

baldur to bóg dobra i piękna, mąż nanny, ulubieniec bogów. gdy zaczęły go nękać sny o śmierci, frigg nakazała złożyć przysięgę wszystkim istotom i rzeczom na świecie, że nie zrobią baldurowi krzywdy. z przysięgi wyłamała się jemioła. loki wręczył ślepemu bratu baldura strzałę z jemioły, którą ten cisnął w brata.

obecność frei w asgardzie gwarantowała bogom szczęśliwe życie.

norny miały zróżnicowane podejście do ludzi: urd była dobroczynna i błogosławiąca ludziom, werdandi czyniła dobro, skuld była bezlitosna i okrutna dla ludzi.

niksy, demony wodne, były złe.

imię bestli oznacza "cierń zła".
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon