7. hinduizm (wedyzm, braminizm, hinduizm), adźiwikowie, joga, mitologia indii, religie cyganów

7. 3. 4. 1. astrologia
 

bez chociażby powierzchownej znajomości astrologii nie da się zrozumieć czynów i mentalności dawnych ludów, plemion i społeczeństw. hindusi są pierwszym narodem, który kultywował i kultywuje astrologię.

pierwszymi ryszi, którzy przekazywali wiedzę o astronomii i astrologii byli wisznu, brahma i śiwa. pierwszym nauczycielem astronomii i astrologii był atri. w mahabharacie znajdują się fragmenty poświęcone astronomii. wisznudharmottarapurana zawiera nauki astrologiczne.

w astrologii przejawiają się skutki boskich działań. wróćmy do wisznu, który, jak wiemy, wcielił się w każdą z dziewięciu planet (graha) aby obdarzyć żywe istoty skutkami ich przeszłych działań, karmą. każdym znakiem zodiaku włada planeta.

rahu i ketu nie są planetami, tylko węzłami księżycowymi, ale rzucają aspekt (dryszti, spojrzenie) na znaki zodiaku: słońce (surja) - lew (simha), księżyc (ćandra) - rak (kataka), mars (mangala) - baran (mesza) i skorpion (wriścika), merkury (budha) - bliźnięta (mithuna) i panna (kanya), jowisz (bryhaspati) - strzelec (dhanu) i ryby (mina), wenus (śukra) - byk (wriszabh) i waga (thula), saturn (śani) - koziorożec (makara) i wodnik (kumbha).

astrologia wedyjska jest nauką postrzegania wpływu siły wyższej na człowieka i wszechświat, horoskop to interpretacja skutków naszych działań w obecnym i przeszłych życiach.

układ gwiazd w momencie narodzin ma znaczenie. na podstawie omenów można odczytać przyszłość. astrologia była używana do wyznaczania świąt, rytuałów przejścia (samskara), działań wojennych, ofiar, sprawowania rządów. astrologią zajmowały się osoby z niższych kast bramińskich.

poniżej krótki słowniczek pojęć związanych z astrologią hinduską.

słowniczek pojęć astrologicznych i astronomicznych znajduje się w rozdziale 4. 


 

praktyka wykształciła dwa rodzaje diagramów astrologicznych, inny dla północnych indii i inny dla indii południowych. poniżej te dwa rodzaje diagramów (źródło wikipedia).


 
zestawiłem także różne cechy, aspekty i związki astrologiczne dotyczące hinduskich planet i znaków zodiaku:
 


 
z astrologią ściśle związane są dni tygodnia, zwłaszcza w odniesieniu do zodiaku birmańskiego, w którym, jak już wspomniałem środa podzielona jest na dwa dni.

 
astrologiczny wymiar ma także ceremonia dziewięciu bogów. poniższy diagram pokazuje sposób rozłożenia figur używanych do świętowania.

 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon