7. hinduizm (wedyzm, braminizm, hinduizm), adźiwikowie, joga, mitologia indii, religie cyganów

7. 8. narodziny, życie, śmierć
 

7. 8. 1. narodziny
 

przy narodzinach dziecka składano ofiarę ogniową (agnihotra).

zjawisko dwidźa oznacza dwukrotne narodziny braminów (dawniej także kszatrijów i wajśjów) oraz ptaków. drugie narodziny następują podczas święta upanajana, podczas którego dziecko otrzymuje swój pierwszy w życiu sznur upawita. jest to rodzaj rytualnej inicjacji, odpowiednik chrztu.

sandhja, mentalna córka brahmy, wykonała intensywną pokutę aby oczyścić się z namiętności, czym zadowoliła śiwę. śiwa kazał jej wskoczyć do ognia medhatihti, z tego ognia narodziła się na nowo jako arundhati.

angiras narodził się z ust brahmy, kratu z ręki brahmy, pulaha z pępka, pulastja z uszu, atri z oczu, wasisztha z oddechu, marići z duszy lub umysłu brahmy. bhrygu został zrodzony ze skóry lub dotyku brahmy, daksza narodził się z dużego palca u prawej nogi lub z kciuka brahmy.

cudowne narodziny:

- embrion balaramy został cudownie przeniesiony z macicy dewaki do macicy rohini.

- parwati nie mogąc doczekać się zapłodnienia przez śiwę, ulepiła go z woskowiny usznej i tchnęła w niego życie. w ten sposób począł się ganeśa.

w indyjskiej mitologii i religii mamy pierwsze (wcześniejsze niż chrześcijańskie) ślady niepokalania:

nieskalana jaśoda, żona nandy, urodziła dziewczynkę. wasudewa, mąż dewaki, podmienił ją na krysznę (dziewczynkę zamordowano?).

a tu ślady mężorództwa lub pierwszy przypadek klonowania:

- karttikeja powstał ze spermy bez udziału kobiety.

 
7. 8. 2. życie
 

brahma żyje przez czas jednego oddechu stwórcy mahawisznu. wisznu jest bogiem podtrzymania życia.

bhuwaneśwari ma na piersi rozsmarowaną pastę sandałową z szafranem, a piersi ma duże, gdyż żywi wszystkich swoich wiernych i bogów, którzy otrzymują esencję życia, jest jednocześnie życiem i śmiercią.
 
triśula symbolizuje stworzenie, podtrzymywanie życia i zniszczenie. w nepalu triśula jest symbolem wyborczym partii komunistycznej. uważam, że zniszczenie pasuje tu jak najbardziej.
 

7. 8. 2. 1. dola, los, przeznaczenie
 

brak bóstw (wróżek), które wyznaczałyby los nowonarodzonego dziecka jak w mitologiach i religiach europejskich.

przeznaczenie (dajwan) zależy od położenia planet w dniu narodzin. zgodnie z bramińską koncepcją przeznaczenia i bóstw planetarnych analiza omenów może umożliwić odczytanie przyszłości. astrologia ma uzasadnienie w religii. więcej o astrologii w podrozdziale dotyczącym zajęć.
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon