7. hinduizm (wedyzm, braminizm, hinduizm), adźiwikowie, joga, mitologia indii, religie cyganów

7. 8. 2. 7. 2. polowanie, łowy
 

w mitologii hinduskiej niewiele jest epizodów związanych z myślistwem.

rudra jest przedstawiany jako gniewny łucznik. wśród 24 autorytetów, których słuchał dattatreja, znajdował się łucznik. dhanurweda (łucznictwo) należała do tzw nauk stosowanych.

ardźuna, niebiański łucznik, podjął w młodości wraz z innymi pandawami i kaurawami naukę sztuki wojennej pod kierownictwem bramina dronaćarji. był utalentowany i pilny, prześcigał innych, praktykował łucznictwo nawet w nocy.

pewnego razu pandu, polując w lesie, zabił z łuku rysziego pod postacią kopulującego jelenia. ryszi rzucił na pandu klątwę, zgodnie z którą on także umrze podczas seksu, co bardzo zmartwiło pandu, więc udał się do swoich małżonek i razem porzucili dotychczasowe siedziby, aby udać się do leśnej pustelni.

król wiśwamitra włóczył się z ministrami polując na jelenie i niedźwiedzie. pewnego dnia goniąc za jeleniem dotarł do aśramy wasiszthy, który ugościł go i jego armię mlekiem czarodziejskiej krowy nandini.

po wojnie kaurawów z pandawami kryszna oddał się medytacji pod drzewem i tam został przypadkiem zastrzelony przez pewnego myśliwego.
 

7. 8. 2. 7. 3. rzemiosło, zawody
 

wedyjski twaszar jest bogiem rzemiosła i sztuk rękodzielniczych.

ganeśa jest patronem kupców i bankierów. usuwa wszelkie przeszkody i zapewnia powodzenie w najróżniejszych przedsięwzięciach i w przedsiębiorstwach.

kubera pożyczył wisznu pieniądze na ślub z padmawati, od których będzie pobierał odsetki do końca kalijugi.

arthaśastra (rzemiosło, później polityka), należy do tzw nauk stosowanych. fragmenty dotyczące ekonomii znajdują się w mahabharacie.

na przełomie września i października obchodzone jest święto lakszmipudźa na cześć lakszmi. jest to także dzień zakończenia roku finansowego. w tym dniu zakłada się i święci nowe księgi handlowe.
 

7. 8. 2. 7. 3. 1. alchemia
 

począwszy od hunduizmu, nie jesteśmy w stanie pojąć religii, jeżeli nie poznamy podstawowych pojęć związanych z alchemią, która w istotny sposób kształtowała mentalność ludzi wierzących.

poniżej najważniejsze pojęcia tej dziedziny działalności ludzkiej.

 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon