7. hinduizm (wedyzm, braminizm, hinduizm), adźiwikowie, joga, mitologia indii, religie cyganów

7. 8. 2. 7. 5. 1. 1. pismo dewanagari
 

spróbowałem porównać święte pismo dewanagari z innymi pismami, ale takie porównanie ma niewiele sensu. po pierwsze: dewanagari jest pismem spółgłoskowo-sylabowym, po drugie: pisma, które dotychczas porównywałem ewoluują w stronę jak najprostszych liter, gdy tymczasem dewanagari jest niezwykle skomplikowane, a brakiem prostoty można z nim porównać jedynie głagolicę – to „kosmiczne” bezsensownie skomplikowane bukwy, po trzecie: wprawdzie dewanagari pisze się z lewej strony ku prawej, ale poszczególne litery „zwrócone są” z prawa na lewo, skąd wniosek, że być może kiedyś pisano z prawa na lewo, po czwarte: „budowa” każdej litery opiera się na górnej „belce”, tak jakby było to pismo węzełkowe, ale nie jest, gdyż nie da się ze sznurka uczynić liter zwisających wbrew prawu przyciągania, byłoby to możliwe, gdyby litery uczyniono z drutu, ale kiedy pismo powstało nie było drutu.

wyobrażenie o tym piśmie daje próba napisania mojego imienia i nazwiska (u góry). oczywiście jest ono napisane nieprawidłowo, gdyż tajemnica pisania samogłosek tym pismem nie została przez mnie opanowana.
natomiast porównanie cyfr pisanych w dewanagari i w łacinie jest sensowne. na pierwszy rzut oka widać, że mają one wspólne korzenie, albo jedno z nich było wzorem dla drugiego. bierze się to z tego, że europejczycy przyjęli persko-hinduskie cyfry za pośrednictwem arabów.
 
porównanie innych alfabetów zaczyna się tu i ciągnie przez kilka następnych postów:
 
 

 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon