8. buddyzm, bon


8. 0. 1. drzewo buddyzmu i bon
 

symbolem buddyzmu jest koło dharmy (źródło wikipedia). nie jest to żaden ster okrętowy tylko symbol koła życia składającego się z sześciu sfer egzystencji (sansary) oraz ośmiorakiej ścieżki nauczania. budda puścił koło dharmy w ruch. motyw koła dharmy znajduje się na fladze indii.

flaga buddyjska (źródło wikipedia), istniejąca od 1885 to nie jest żadna tęcza, tylko pasy symbolizujące aurę buddy: pięć kolorów jest widocznych, a szósty niewidoczny stanowi mieszaninę tych pięciu kolorów i symbolizuje współistnienie wszystkich ras ludzkich i uniwersalizm. widoczne kolory to: niebieski - włosy, współczucie, żółty - skóra, droga środkowa, czerwony - mięśnie, błogosławieństwo nauk buddy, biały - kości i zęby, czystość nauk buddy, pomarańczowy - palce, pięty, wargi, mądrość nauk buddy.

drzewo buddyzmu da się uporządkować pod względem historycznym z powodu zdominowania doktryny religijnej przez jedno bóstwo.

zasady wczesnego buddyzmu zostały spisane przez uczniów śakjamuniego po jego śmierci w czasie pierwszego soboru buddyjskiego. w miarę rozchodzenia się religii buddyjskiej po świecie różnice pomiędzy poszczególnymi wczesnymi szkołami buddyjskimi były coraz większe i okazały się nie do zasypania w trakcie kolejnych soborów.
 
drzewo buddyzmu to przenikające się „trzy pojazdy”, czyli mahajana (duży wóz), hinajana (mały wóz) i wadżrajana (ezoteryczny buddyzm diamentowej drogi). buddyzm tybetański deklarował w szczególny sposób przenikanie się tych buddyjskich tradycji.

Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon