8. buddyzm, bon

8. 9. 5. 3. przesądy
 

lalki daruma z oczami bez namalowanych źrenic przynoszą szczęście jeżeli zostaną odpowiednio potraktowane. firmy handlowe kupują darumę dla powodzenia w interesach. politycy kupują lalkę przed wyborami. jeżeli wygrają domalowują jej drugie oko. czerwona lalka z groźną miną odpędza ospę i choroby zakaźne.
 

8. 9. 5. 4. ofiary
 

aśoka zakazał składania ofiar z ludzi.

szenrab, założyciel religii bon, przybył do tybetu i zakazał ofiar ze zwierząt i nakazał zastąpienie ich ofiarami z tsampy (prażonej mąki).

budda amoghasiddhi jest związany ze składaniem ofiar i składaniem ofiar z tormy (czy to są dwa różne rodzaje ofiar?).

yasodhara, żona buddy, spotkała go w poprzednim wcieleniu jako sumidha. budda inkarnował wtedy jako sumedha. sumedha chciał złożyć kwiatki jako ofiarę dla "oświeconego" (chyba chodzi o buddę dipankarę), ale wszystkie kwiatki wykupił król na swoją ofiarę, wtedy zobaczył, że sumidha ma osiem kwiatków i chciał od niej jeden odkupić. kiedy sumidha odczuła jego potencjał dała mu pięć kwiatków za obietnicę, że w przyszłym życiu pobiorą się.

uczeń buddy mokuren sonja chciał złożyć ofiary, które miały uchronić jego zmarłą matkę od mąk piekielnych. budda przykazał mu przynieść dary dla mnichów. gdy to uczynił, matka została uwolniona od cierpień. z radości mokuren sonja zaczął tańczyć i tak powstał taniec bon-odori.

utrzymano hinduistyczny zwyczaj składania ofiar ogniowych homa. najprostsza wymaga zagłębienia w ziemi, zapalenia w nim ognia i wrzucania ofiarowanych przedmiotów do ognia. (także buddyzm japoński - goma i buddyzm chiński).

8. 9. 5. 5. wróżenie, wyrocznie
 

dakinie były uważane za wróżki tybetu i nazywane podniebnymi podróżniczkami.

neczung to oficjalna państwowa wyrocznia tybetu. aktualnie jest nią thubten ngodup, medium bóstwa neczung o imieniu pehar, wywodzącego się z tradycji bon, który był obrońcą buddyzmu.

lhamo laco, święte jezioro wyroczni w tybecie, siedziba bogini palden lhamo, patronki tybetu, było odwiedzane przez wysokich rangą lamów poszukujących natchnienia w procesie odnajdywania inkarnacji dalajlamy.

na dworze dalajlamy do dziś funkcjonuje "wyrocznia" w postaci mnicha bon wpadającego w trans, poddającego się opanowaniu przez dharmapalę w celu wywołania wizji przyszłości.

jedna z dwunastu kategorii nauk zawiera przepowiednie. także dziewięć ścieżek bon zawierały nauki na temat przepowiadania przyszłości.

mipham rinpocze opracował mo, czyli tybetańską sztukę wróżenia opartą na postaci i matrze manjushri'ego.

omikuji (święta loteria) polega na tym, że kupuje się za drobną monetę w sanktuariach przepowiednie na paskach papieru. w przypadku złej przepowiedni przyczepia się ją do wyznaczonej do tego celu sośnie lub drabinkach z metalowych prętów, aby w ten sposób przeczekać zły los.

przyczyną przerwania budowy pagody w mingwan była przepowiednia, że chwila ukończenia budowy zbiegnie się w czasie z upadkiem królestwa. chciano w ten sposób zapobiec sytuacji, gdy podobna przepowiednia dotycząca zakończenia budowy pagody mingalazedi, „spowodowała” rozpoczęcie najazdów mongolskich i upadek królestwa paganu.
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon