15. religie afryki (z wyjątkiem egiptu i nubii)


15. 8. 2. 7. 5. literatura
 

ibonia to haintema (epigramatyczny poemat zbudowany z przysłów zwanych ohabolana), forma literacka uprawiana na madagaskarze, część utworu eposuandriambahoaka, spisanego w 1830. epos istnieje w wielu wersjach pisemnych i ustnych, opowiada o losach boskiego herosa na ziemi (malgasze).

mwindo opowiada o tym, że w krainie ihimbi żył król szemwindo (ojciec mwindo). w swojej siedzibie (tubondo), do której prowadziło 7 dróg, miał 7 świątyń, poślubił 7 żon, którym powiedział, że mogą rodzić tylko córki, każdy urodzony syn zostanie zabity. 6 żon urodziło córki, a siódma njamwindo (matka mwindo) urodziła syna. w prawej ręce trzymał miotełkę kongo, w lewej siekierkę. szemwido 6 razy nieskutecznie rzucał w niego włócznią, kazał go zakopać, a potem zatopić. po zatopieniu grad i deszcz padały na ziemię niszcząc zbiory, zapanował głód. ocalały mwindo przybył do ciotki ijangary. władca piorunów nkuba 7 razy uderzał w dom ciotki, ale nieskutecznie, wtedy nkuba sprzymierzył się z mwindo, który skrył się pod ziemią. kiedy nkuba 7 piorunami zniszczył wioskę, mwindo zwyciężył 7-głowego, 7-okiego i 7-rogiego smoka kimu, który pożerał ludzi (bantu).
 

15. 8. 2. 7. 5. 1. pismo
 

15. 8. 2. 7. 5. 1. 1. porównanie pisma (cz 1)
 

porównałem pismo tifinagh, czyli zmodyfikowane pismo berberyjskie, z pismem n’ko, używanym do zapisu języków maninka, bambara i gyula oraz z pismem bopomofo, czyli uproszczonym chińskim pismem fonetycznym.Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon