23. religie azji mniejszej (frygia, hatti, hetyci, huryci, lidia, luwijczycy, urartu)

23. 6. 4. herosi, olbrzymy

 

sandas był czczony jako tytan grecki (luwijczycy).

eunuch attis, syn króla kalaosa, wprowadził kult kybele w lidii, co zjednało mu szczególne łaski bogini i wkurzyło zeusa, który zesłał dzika niszczącego zasiewy, który uśmiercić wielu lidów i attisa, z którego krwi zrodziły się fiołki (arnobiusz z sikka). 

gigant upelluri, który na swoim grzbiecie dźwigał niebo i ziemię stworzone przez starych bogów, był tego nieświadomy nawet wtedy, gdy przy pomocy piły kuruzzi oddzielono ziemię od nieba. na jego ramieniu kumarbi umieścił ullikummi, aby mógł bezpiecznie wzrastać. upelluri także tego nie był świadomy. ullikummi to skalny olbrzym, syn kumarbiego i skały. na ramieniu upelluri  przez piętnaści dni urósł do olbrzymich rozmiarów. dostrzegło to słońce, które ostrzegło taszmiszu i teszuba (hetyci).

 

23. 7. przyroda, natura

 

attis jest bogiem odradzającej się przyrody (frygia).

 

23. 7. 1. zwierzęta

 

hahhima przechwalała się, że potrafi przywrócić do życia zwierzęta lub może spowodować paraliż zwierząt (hetyci). 

men miał dobroczynny wpływ na rozwój zwierząt (frygia). 

kabirowie mieli wpływ na płodność zwierząt (frygia). 

diduaini opiekował się stadem (urartu).

 

23. 7. 1. 1. wąż

 

wąż illujanka walczył z bogiem burzy. w pierwszym starciu zwyciężył boga, który poprosił o pomoc boginię inar, która zwróciła się o pomoc do śmiertelnika hupasiji, który w zamian za noc spędzoną z boginią skrępował węża, gdy ten najadł się i upił zwabiony przez inar na ucztę. wtedy przybył bóg burzy i zabił węża. inna wersja: wąż pokonując boga burzy zabrał mu serce i oczy, które odzyskał dla niego syn. następnie bóg burzy pokonał węża w nadmorskiej bitwie zabijając go i walczącego u jego boku własnego syna, który ożenił się z córką węża (hetyci). 

wąż był symbolem świata podziemnego obrazującym zło (catalhoyuk).

 

23. 1. 7. 2. ptaki/jajko

 

gołąb jest symbolem kybele (frygia). 

atrybutem attisa jest kogut (frygia). 

atrybutem chaldiego były skrzydła (urartu). 

w catalhoyuk znaleziono rysunki ścienne przedstawiające sępy krążące nad zwłokami bez głów. prawdopodobnie pełniły rolę symboli śmierci.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon