24. religie minojczyków, pelazgów, mykeńczyków, licja, lidia, orfizm, grecja, hellenizm

24. 6. 4. półbogowie, herosi, olbrzymy

 

24. 6. 4. 1. półbogowie, herosi, bohaterowie (cz 1)

 

grecka mitologia to raj dla herosów, jest ich znacznie więcej niż w mitologii celtyckiej. 

gdy woda po potopie opadła okazało się, że na ziemi nie ma ludzi. gaja (matka-ziemia) powiedziała deukalionowi i pyrrze, żeby rzucali kamienie za siebie, a z nich powstawali mężczyźni (z kamieni rzuconych przez deukaliona) i kobiety (z kamieni rzucanych przez pyrrę). potem pyrra urodziła potomstwo, z których powstały rody królewskie i nastała era herosów, półbogów i szlachetnych. herosi wywodzą się od bogów. 

atena była patronką herosów, zwłaszcza podczas wojny trojańskiej

herosi to istoty niemal boskie. zmarły heros był czczony (w grobie lub specjalnym przybytku) i otaczany kultem w podzięce za szczególne czyny dokonane za życia, lub szczególny rodzaj śmierci. 

heros to postać zrodzona przez człowieka i boga, ma nadzwyczajne zdolności (siła, spryt). herosi są często założycielami miast, prawodawcami. 

heros był obdarzony mocą patronatu nad ludźmi i ich ochrony, był kimś więcej niż człowiekiem i kimś mniej niż bogiem. 

w mitach heros był bohaterem ludowym. 

w kulcie heros był podziemnym duchem, często złośliwym. należało się go obawiać. nie można było jeść żywności, która upadła na ziemię, gdyż należała do herosa. 

delfos 

syn melanto, córki deukaliona, która miała stosunek z posejdonem

kadmos 

heros natknął się na smoka pilnującego źródła i zabił go. atena poradziła mu posiać smocze zęby, z których wyrosły olbrzymy, które stoczyły między sobą bój. pięciu ocalało i pomogło kadmosowi założyć teby. 

minos 

heros, syn zeusa i europy, mąż pazyfae, ojciec ariadny

tydeus 

atena chciała zapewnić nieśmiertelność herosowi tydeusowi. zmieniła zdanie gdy podczas wojny siedmiu przeciw tebom rozbił czaszkę malanipposa i pożarł jego mózg.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon