24. religie minojczyków, pelazgów, mykeńczyków, licja, lidia, orfizm, grecja, hellenizm

24. 6. 4. 1. półbogowie, herosi, bohaterowie (cz 2)


herakles 

syn zeusa i alkmeny, a oficjalnie amfitriona. odznaczał się wielką siłą, walecznością, męstwem, umiejętnościami zapaśniczymi i wojennymi, celnie strzelał z łuku, był lubiany przez zeusa i atenę i prześladowany przez herę. był żonaty z dejanirą, megarą i hebe

zeus spłodził heraklesa przybierając postać amfitriona. alkmena poczęła bliźnięta. drugi syn ifikles był śmiertelnikiem. syn ifiklesa jolaos był przyjacielem heraklesa i woźnicą jego rydwanu. zeus przystawił heraklesa do piersi hery podczas jej snu. hera zorientowawszy się odepchnęła niemowlę, ale zdążyło napić się jej mleka, źródła wiecznego życia. pozostała część pokarmu rozlewając się utworzyla drogę mleczną na niebie i białe lilie na ziemi. 

pierwszym nauczycielem heraklesa i ifiklesa był śpiewak linos. ifikles był uczniem zdyscyplinowanym, a herakles niesfornym, rzucił w nauczyciela lirą i zabił go. scytyjski pasterz teutaros, lub eurotos, lub radamantys, nauczył go łucznictwa, amfitrion powożenia rydwanem, kastor posługiwania się białą bronią, eumolpos muzyki. gdy herakles miał 18 lat miał cztery łokcie i jedną stopę wzrostu, zabił lwa z gór kitajron, który był ogromny i siał spustoszenie głównie na terytorium króla tespiosa, który miał 50 córek. herakles zamieszkał u tespiosa, w dzień polował, a noce spędzał u króla. tespios rozkazał córkom, aby przez 50 nocy odwiedzały heraklesa. w ten sposób dorobił się 50 wnuków. pięcdziesiątego dnia herakles zabił lwa i wrócił w rodzinne strony. hera zażądała, aby udał się na służbę do eurysteusza. kiedy odmówił zesłała na niego szaleństwo. herakles zamordował z łuku (lub wrzucił do ognia) kilkoro dzieci, w tym także dwoje dzieci ifiklesa. gdy ocknął się chciał popełnić samobójstwo, od którego odwiódł go tezeusz. herakles porzucił megarę i jako pokutę przyjął służbę u eurysteusza. na jego polecenie miał wykonać dziesięć prac (w sumie wykonał ich dwanaście, gdyż dwie były niezaliczone, gdyż herakles wziął wynagrodzenie za ich wykonanie). 

hera była inicjatorką dwunastu prac heraklesa (patrz podrozdział liczby) lub była to kara nałożona przez wyrocznię delficką za wymordowanie własnej rodziny. 

wracając z zadania polegającego na zdobyciu pasa hippolity (herosa żeńskiego), herakles przybył do troi ogarniętej zarazą zesłaną przez apollina i nawiedzonej przez potwora morskiego ketosa zesłanego przez posejdona. powodem tej sytuacji było oszustwo króla trojańskiego laomedona, który nie zapłacił apollinowi i posejdonowi za pomoc przy wzniesieniu muru wokół troi. król musiał za karę oddać córkę hezjone na pożarcie potworowi. herakles zastał ją nagą przykutą do skały. zaoferował królowi pomoc w uratowaniu córki w zamian za jej rękę i nadzwyczajne klacze, należące kiedyś do trosa. po uratowaniu hezjone, laomedon okazał się oszustem i nie zapłacił herosowi. 

po zakończeniu służby u eurysteusza herakles pobił troję i zastrzelił laomedona z łuku. 

hera namówiła ukochaną heraklesa, dejanirę, aby uprała koszulę herosa we krwi zabitego centaura, która była zatruta. w ten sposób herakles został zabity. kiedy herakles po śmierci przybył na olimp pogodził się z herą. herakles był czczony jako heros i jako bóg. 

heraklidzi 

herakles miał 60 synów, jego ród opanował peloponez. 

potomstwo heraklesa: 50 synów z tespiadami (patrz: podrozdział liczby), z megarą: terimachos, dejkoon, kreontiades, z astychoe: tlepolemos, z partenone: eueres, z epikaste: testalos, z chalkiope: tessalos, z auge: telefos, z dejanirą: hyllos, glenos, onites lub hodites, makaria, z omfale: achelles (lub agelaos) i tyrsenos, z astydajmeją: ktesippos, z autonoe: palajmon, z medą: antiochos, z echidną: agatyrsos, gelonos, skytes. to wprawdzie znacznie więcej niż 60, ale kto by się tym przejmował.

tespiada nikippe urodziła heraklesowi syna antymacha.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon