24. religie minojczyków, pelazgów, mykeńczyków, licja, lidia, orfizm, grecja, hellenizm

24. 7. 1. 4. 3. kot/tygrys/lew/lampart (pantera)/ryś

 

podczas tyfonomachii artemida zamieniła się ze strachu w kota

lew to atrybut attisa ciągnącego rydwan kybele

atrybutem kybele był rydwan zaprzężony w lwy.

reja była przedstawiana w rydwanie (który był jej atrybutem) ciągniętym przez dwa lwy

ortros to dwugłowy pies geriona, brat cerbera, który zgwałcił swoją matkę węża-potwora echidnę, z którą miał sfinksa i lwa nemejskiego

lew nemejski urodzony z echidny i ortrosa, wychowany przez selene lub herę, był olbrzymi i siał spustoszenie w dolinie nemei. jego skóry nie mogło przebić żadne ostrze, można go było udusić. herakles zabił lwa nemejskiego w nemei, a była to pierwsza praca heraklesa, ponieważ eurysteusz zażądał skóry lwa nemejskiego. 

rozwinięcie tematu: herakles nie zrobił lwu nemejskiemu krzywdy strzałami gdyż odbiły się, mieczem, gdyż zgiął się, maczugą gdyż pękła na głowie lwa. po wycofaniu się potwora do jaskini o dwóch wejściach, harekles jedno z nich zawalił głazami lub zasłonił siatką, a sam wszedł drugim wejściem i w ciemnościach udusił potwora. przy zdejmowaniu skóry herakles posłużył się pazurem bestii. gdy zaniósł skórę eurysteuszowi ten schował się w pałacu i zakazał wpuszczania herosa do miasta. wszystkie sprawy załatwiał za pośrednictwem herolda kopreusa. kazał wytopić beczkę z brązu i wkopać ją w ziemię, aby móc się w niej schować kiedy herakles przebywał w mieście. z odrzuconego podarunku herakles zrobił sobie odzienie, a głowa bestii służyła mu jako hełm. 

hyas zginął ukąszony przez węża lub rozszarpany przez lwa lub dzika podczas polowania w libii. hiady nieustannie płakały i zostały umieszczone na niebie, a grecy wierzyli, że ich łzy są oznaką nadciągającego deszczu. 

gdy herakles miał osiemnaście lat liczył cztery łokcie i jedną stopę wysokości, zabił lwa z gór kitajron, który był ogromny i siał spustoszenie głównie na terytorium króla tespiosa. pięćdziesiątego dnia herakles zabił lwa i wrócił w rodzinne strony. 

lew z kitajronu, syn chimery i ortrosa, mieszkał z górach kitajronu, miał kryjówkę na gorze helikon, zabił go herakles nieokorowaną pałką z dzikiego drzewa oliwnego. ze skóry lwa zrobił sobie okrycie, a lwi łeb nosił na głowie jako hełm. 

inna wersja: lew z kitajronu zabił euipposa. magareus obiecał oddać tron i córkę euajchme temu, kto pomści euipposa. alkatoos, syn pelopsa, zabił lwa i zasiadłszy na tronie wybudował w megarze świątynię apollinowi i artemidzie

olintos, syn styrmonasa lub heraklesa, zginął w czasie polowania na lwy. jego brat bragga dla uczczenia brata założył i nazwał jego imieniem miasto olint w tracji. 

nimfa kyrene opiekowała się stadami swego ojca hypseusa. pewnego dnia zaatakowała lwa nie posiadając przy sobie broni i pokonała go. inna wersja: lew pustoszył libię, król eurypylos obiecał, że odda część królestwa temu, kto zabije lwa. kyrene zabiła lwa i założyła miasto kyrene. 

pewnego dnia zimorodek usiadł nad głową jazona. mopsos, który rozumiał mowę ptaków wyjaśnił, że wszystko ułoży się pomyślnie, jesli przebłagają reę (lub kybele), która ukarała kyzikosa za to, że zabił świętego lwa na górze dindymon. 

admet poprosił o rękę alkestis, córki peliasa. pelias zgodził się pod warunkiem, że konkurent przyjedzie w odwiedziny wozem zaprzężonym w lwa i dzika. apollo wytresował zaprzęg dzikich zwierząt dla admeta. 

podczas polowania melanion i atalanta weszli do świątyni zeusa i tam oddawali się miłości. zgorszony bóg zamienił ich we lwy ponieważ panowało przekonanie, że lwy nie mają potomstwa ze sobą, lecz łączą się z lampartami

inna wersja: chodzi o hippomenesa i atalantę. kybele zamieniła je we lwy i wprzęgła do swojego rydwanu. 

lew symbolizował hekate, kybele, artemidę, isztar, dionizosa, afrodytę, teraźniejszość, siły i zagrożenia. 

orion był przedstawiany jako półklęcząca postać męska, z maczugą z brązu w prawej ręce i tarczą z lwiej skóry w lewej ręce, z błyszczącym mieczykiem u pasa, naprzeciw szarżującego byka. 

kiedy tytani wywabili małego zagreusa z kołyski i rzucili się nań, aby go zabić, zagreus zmieniał postać, wcielając się między innymi w lwa, tygrysa, (grecja, orfizm). 

tygrys był symbolem pijaństwa, gdyż tygrysy ciągnęły wóz dionizosa. według innej wersji atrybutem dionizosa był rydwan zaprzężony w pantery

linkeus, władca scytów, został zamieniony przez demeter w rysia.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon