24. religie minojczyków, pelazgów, mykeńczyków, licja, lidia, orfizm, grecja, hellenizm

 24. 8. 2. 2. 2. płodność i przyjemność, w tym ciało i wizerunki bogów (cz 6)


amejnios, boginie, dziewczęta, echo, hera, narcyz, nemesis, nimfy, siostra narcyza, zeus 

echo, córka eteru i gai, długimi opowiadaniami przeszkadzała herze w śledzeniu miłostek zeusa. została za to ukarana utratą głosu, odtąd mogła tylko powtarzać cudze okrzyki. 

echo zakochała się w narcyzie, młodzieńcu niezwykłej urody, synu kefisosa i nimfy liriope, który odrzucał jej zaloty. spotkała go gdy polował i wyznała miłość przez powtarzanie jego słów. on ją odrzucił. resztę życia spędziła w wąwozach ginąc z miłości. 

amejnias zakochał się w narcyzie, który odrzucił jego uczucie i odstręczał go od siebie, a któregoś dnia posłał mu miecz. amejnias popełnił samobójstwo (beocja). 

echo spotkała narcyza, gdy hera ukarała go za zabicie zakochanego w nim amejniosa. narcyz ujrzał swe odbicie i zakochał się sam w sobie, wpadł w rozpacz. kiedy w rozpaczy popełnił samobójstwo, echo powtarzała jego ostatnie słowa: "żegnaj, młodzieńcze, na próżno ukochany". 

inna wersja: odrzucona echo stopniowo nikła z rozpaczy, aż pozostał z niej jedynie lękliwy głos. kiedy narcyz nawoływał, echo mu odpowiadała, ale ta zabawa rychło mu się znudziła. 

inna wersja: dziewczęta, nimfy i boginie wzgardzone przez narcyza zanosiły modły do bogów, aby pomścili ich krzywdy, udały się po pomoc do nemezis, która postanowiła go ukarać. podczas polowania zawiodła go do źródła. gdy pochylił się nad strumieniem ujrzał w lustrze wody swoje odbicie, zakochał się sam w sobie, nie przyjmował pokarmów ani napojów, świat stał się dla niego obojętny i umarł z tęsknoty. 

inna wersja: narcyz miał siostrę bliźniaczkę, podobną do niego z wyglądu, w której zakochał się lub którą kochał jak siostrę. gdy zmarła wpatrywał się w swoją twarz w wodzie, gdyż przypominała mu o zmarłej. zmarł z wyczerpania (pauzaniasz). 

amfion, asaon, filottos, niobe 

niobe była córką asaona i żoną filottosa. po śmierci męża ojciec zapragnął ją posiąść podczas polowania. zaprosił dzieci niobe na ucztę, podczas której podpalił pałac sprowadzając śmierć na swoje wnuki. 

inna wersja: amfion miał z niobe siedem córek i siedmiu synów. po ich śmierci z rozpaczy odebrał sobie życie. 

amfitryta, posejdon 

amfitryta zdradziła posejdona i próbowała go zabić, lecz on pokonał ją i wsadził do lochu. 

amymone, posejdon 

amymone została uwiedziona przez posejdona i urodziła napliosa, władcę lerny. czasami jest uważana za jedną z danaid

andromacha, deifobos, demedeia, helena, helenos, menelaos, neoptolemos, ojnone, parys, tezeusz, zalotnicy heleny 

helena była córką tyndareosa lub zeusa, wykluła się z jaja złożonego przez ledę. była najpiękniejszą kobietą swoich czasów. 

tezeusz porwał dwunastoletnią helenę, ale nie poślubił jej ze względu na wiek. 

o rękę heleny starali się: odyseusz, diomedes, antilochas, idomeneus, kinyras, agapenor, atenelos, amfimachos, talpois, meges, amfilochos, blanirus, menesteusz, schedios, epistrofos, poliksenos, penelaos, parys, lejtos, ajas mały, askalafos, ijalmenos, elefenor, eumelos, polipoetes, leontes, podalejrios, machaon, filoktet, eurypylos, protesilaos, menelaos, ajas wielki, patroklos, tezeusz

tyndareos, za namową odyseusza, zobowiązał zalotników heleny: odyseusza, menesteusza, ajasa, patroklosa, idomeneusa i menelaosa, że w razie potrzeby pospieszą na pomoc temu, kogo ona wybierze za męża, albo zaprzysiężenie dotyczyło wszystkich zalotników i odbyło się po wyborze przez helenę menelaosa (mykeńczycy, grecja). 

helena miała z menelaosem córkę hermionę

w wynku sądu parysa została przez afrodytę przyrzeczona parysowi

parys porwał menelaosowi żonę do troi, kiedy tenże pojechał na kretę, aby pochować ciało katreusa

menelaos zorganizował wyprawę do troi po helenę

w czasie pojedynku menelaosa, męża heleny, z parysem, menelaos miał przewagę, ale afrodyta uratuowała parysa przenosząc go do komnat heleny (iliada). 

parys raniony przez filokteta udał się w góry ida do swej żony ojnone, gdyż tylko ona według przepowiedni mogła go uleczyć, ale ona odmówiła z powodu jego zdrad. parys powrócił do troi i zmarł. 

po śmierci parysa priam odmówił ręki heleny helenosowi (synowi priama i hekabe). helenos odszedł w góry ida. po wojnie trojańskiej neoptolemos zostawił mu pod opieką brankę andromachę, z którą ożenił się i miał syna cestrinusa. w innej wersji cestrinusa miał z demedeią

po śmierci parysa helena została żoną jego brata deifobosa. helena nie kochała go. gdy po zdobyciu troi odyseusz i menelaos łupili ich dom, wskazała menelaosowi sypialnię, w której zabił deifobosa. 

po wojnie trojańskiej menelaos zobaczywszy piękno żony wybaczył jej i zabrał na dwór do sparty. żyli długo, a po śmierci króla została wygnana z miasta (mykeńczycy, grecja).


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon