24. religie minojczyków, pelazgów, mykeńczyków, licja, lidia, orfizm, grecja, hellenizm

24. 8. 2. 2. 2. płodność i przyjemność, w tym ciało i wizerunki bogów (cz 7)


andromacha, erigone, hermiona, neoptolemos, orestes 

hermiona była córką heleny i menelaosa. jasnowłosa i urodziwa, została oddana na wychowanie do ciotki klitajmestry. ojciec zaręczył ją z orestesem, potem zmienił zdanie i oddał ją za mąż za neoptolemosa. małżeństwo nie było udane, gdyż neoptolemos wolał swoją brankę andromachę

orestes zabił męża hermiony neoptolemosa w delfach, gdy tenże udał się do wyroczni (lub neoptolemos został zabity za sprawą orestesa), i poślubił ją. mieli syna tisamenusa. orestes miał także syna pentilusa ze swoją siostrą erigone, która została jego żoną lub kochanką (mykeńczycy, grecja). 

inna wersja: po zabójstwie klitajmestry, orestes, pylades i elektra wzięli hermionę za zakładniczkę, aby uwolnić się od kary śmierci za zabójstwo. interwencja apollina zapobiegła masakrze i zmusiła menelaosa do oddania córki orestesowi za żonę. 

andromeda, fineus, ketos, perseusz 

perseusz zakochał się w andromedzie i obiecał jej ojcu uwolnienie córki w zamian za jej rękę. po pokonaniu ketosa i uwolnieniu andromedy ożenił się z nią. fineus obmyślił spisek jak do tego nie dopuścić. zebrawszy grupę zwolenników wtargnął na uroczystości weselne. perseusz wyciągnął głowę meduzy i zamienił fineusa i jego kumpli w kamienne posągi. perseusz i andromeda mieli synów o imionach: perses, alkajos, stenelos, helehos, mestor, elektryon i córkę gorgofonę

antiopa, dirke, likos, zeus 

antiopą, przecudnej urody córką nikteusza lub asoposa, zachwycił się zeus i posiadł pod postacią satyra w pasterskiej chatce na skraju puszczy. urodziły się bliźnięta amfion i zetos. po sześciu latach zeus opuścił antiopę. wróciła do miasta, a umierający ojciec kazał ją zabić swemu bratu likosowi, który ujęty jej pięknością i smutkiem darował jej życie i oddał jako niewolnicę swojej żonie dirke, która wtrąciła ją do lochu. spędziwszy tam wiele lat antiopa straciła urodę. zeus napełnił ją dawną siłą i uwolnił z lochu. uciekła do chaty w lesie, gdzie spotkała swoich synów, którzy postanowili pomścić matkę, pokonali drużynę likosa, zabili go w walce, a dirke przywiązali do dzikiego byka, który doprowadził do jej śmierci. zasiedli na tronie teb i żyli długo i szczęśliwie wraz z antiopą. 

według innej wersji likos, syn hyrieusa i klonii, wraz z żoną dirke uwięził i znęcał się nad swoją bratanicą (lub żoną) antiopą

antiopa, tezeusz 

amazonka antiopa porwana przez tezusza została jego żoną. urodziła hippolytosa

apollo, ares, kyrene 

apollo zakochał się w nimfie kyrene. uzyskawszy dobrą przepowiednię od chirona zawiózł nimfę w swoim złotym rydwanie do libii, gdzie posiadł ją w złotym pałacu. zostawił ją na górze pod opieką nimf mirtowych, córek hermesa. tam urodziła aristajosa, a po drugich odwiedzinach idmona. później oddała się aresowi i urodził się diomedes. według innej wersji miała dwoje dzieci aristajosa i antuchosa

apollo, arkas, artemida, kallisto, pan, zeus 

zeus zapłonął miłością do kallisto - ulubienicy artemidy z jej orszaku. przybrał postać artemidy (lub apollina) i zbliżył się do kallisto. kiedy trzymał ją w ramionach wrócił do swojej postaci i posiadł ją. po dziewięciu miesiącach artemida wygnała kallisto za złamanie ślubów czystości i zamieniła w niedźwiedzicę. narodził się arkas. gdy dorósł wybrał się na polowanie i spotkał matkę w ciele niedźwiedzicy. nie poznał jej i chciał ją zabić, lecz przeszkodził mu zeus przenosząc ich na niebo jako wielką i małą niedźwiedzicę. 

według innej wersji kallisto została uwiedziona przez pana

apollo, arsinoe 

arsinoe, córka leukipposa, kochanka apollina, miała z nim asklepiosa

apollo, artemida, ischys, koronis 

na życzenie apollina artemida zabiła strzałą koronis, która zakochała się w śmiertelniku ischysie i wzgardziła miłością apollina. 

apollo, artemida, orion 

kiedy artemida zakochała się w orionie, apollo namówił ją, aby strzeliła z łuku w kierunku odległej sylwetki pływającej w morzu. zabiła pływaka, którym okazał się orion. jej żal spowodował, że światło księżyca jest takie zimne. artemida umieściła go na niebie między jego psami: małym psem i wielkim psem, które na niebie znajdują się na wschód od oriona. 

apollo, dafne 

apollo zakochał się w dafne, córce penejosa lub ladona i gai. dafne odrzucała jego zaloty. postanowił zdobyć ją za wszelką cenę, a dziewczyna poprosiła o pomoc penejosa, aby zamienił ją w drzewo laurowe - symbol miłości niedostępnej i dziewictwa. apollo załamał się, z gałęzi drzewa uplótł wieniec, który odtąd zdobił jego głowę. 

apollo, hekabe, priam 

troilos był najmłodszym synem hekabe i priama lub apollina, który przyszedł do hekabe pod postacią priama. 

apollo, helios, leukotea 

leukotea była kochanką heliosa lub apollina (owidiusz).


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon