25. religie etrusków, italików, sabinów, wenetów, rzymian i włochów

25. 5. 4. reinkarnacja

 

za złotą gałązkę eneasz uzyskał od plutona i prozerpiny wstęp do raju, gdzie spotkał ojca anchizesa, który wytłumaczył mu na czym polega wędrówka dusz (eneida). 

ujęcie filozoficzne: dusza ma pozycję pośrednią między światem czystego bytu a światem stawania się i ginięcia, spadając do świata narodzin i śmierci zapomina o posiadanej wcześniej wiedzy (symplicjusz z cylicji). 

salustios, współpracownik juliana apostaty, w dziele z 362 "o bogach i świecie", uzasadniał wyższość wierzeń pogańskich kosztem chrześcijaństwa. to że bogowie istnieją jest naturalne, ateizm to kara za to, że człowiek poznał bogów i nimi wzgardził, więc w kolejnym życiu została mu odebrana wiedza o bogach.

 

25. 6. anioły, demony, herosi, półbogowie

 

25. 6. 1. anioły i demony

 

25. 6. 1. 1. anioły, junony, geniusze

 

junony to przedstawicielki siły życiowej kobiet. 

geniusze to przedstawiciele siły życiowej mężczyzn. 

junony i geniusze to istoty półboskie, śmiertelne, coś w rodzaju aniołów stróżów kobiet i mężczyzn. każdy człowiek ma swojego geniusza lub junonę. wstępują w człowieka w chwili przyjścia na świat, opuszczają go w momencie śmierci stając się manami, czyli opiekuńczymi geniuszami rzymskiego domostwa. 

geniusz obdarza mężczyznę płodnością, kieruje jego losem, przynosi szczęście. składano mu ofiary w dniu urodzin, był przedstawiany z paterą, rogiem obfitości, czasami z ołtarzem u stóp. Te same zasady dotyczą junon w odniesieniu do kobiet. 

istniały także geniusze zbiorowi, np genius populi romani, duch opiekuńczy całego ludu rzymskiego. 

pojęcie lemurów zahacza o pojęcie geniuszy, a wiec także aniołów, dlatego zamieszczam także poniższy akapit. 

lemury to duchy (demony = geniusze) czyli dusze zmarłych, które rodzą się wraz z ciałem, które są ich opakowaniem. śmierć ciała uwalnia duszę, która uzyskuje swobodę stając się lemurem. dusze dobroczynne nazywa się larami, dusze złych ludzi nie mogą zaznać spokoju, skazane sa na pokutę. szkodliwe i złośliwe dusze nazywane są larwami.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon