25. religie etrusków, italików, sabinów, wenetów, rzymian i włochów

25. 8. 2. 3. inicjacja

 

lustrację organizowano w dziewiątym dniu życia dla chłopców i w ósmym dniu życia dla dziewcząt. procesja utworzona w tym dniu tworzyła magiczną granicę wokół oczyszczanego dziecka. na koniec uroczystości chłopcom zawieszano na szyi w woreczku amulet (bulla, najczęściej złota). bulla była noszona do osiągnięcia wieku męskiego, kiedy dziecięca toga praetexta z purpurowym obrąbkiem była zamieniana na męską togę. punktem kulminacyjnym uroczystości było nadanie imienia, które dodawano do oficjalnego spisu rzymskiego. wróżono z lotu ptaka jaki los czeka człowieka w przyszłości. celem lustracji było uwolnienie dzieci od złych duchów, kóre mogły je opanować w czasie porodu. 

17 marca obchodzono liberalia, chłopcy 16-17 lat przywdziewali męskie togi i stawali się pełnoprawnymi obywatelami.

 

25. 8. 2. 4. zdrowie/choroby

 

bóstwa związane z chorobami, zdrowiem i medycyną: 

- fufluns - bóg zdrowia (etruskowie), 

- apollo - bóg zarazy, lecznictwa, uzdrawiania, 

- eskulap - bóg sztuki lekarskiej, syn apollina i koronis, mąż epione, ojciec hygiei, panakei, iaso, ajgle, akeso, machaona, podalejriosa, wychowany przez centaura chirona, który nauczył go sztuki lekarskiej, brodaty mężczyzna z laską, wokół której wije się wąż, jego atrybutami były węże owinięte wokół laski (po lewej laska eskulapa, niżej kielich higiei, niżej kaduceusz (źródło wikipedia), 

- men - znany z funkcji uzdrowicielskich, przy świątyniach istniały szkoły lekarskie mena (strabon), 

- eszmun - bóstwo uzdrawiające (rzym, sardynia), 

- angitia - bogini-uzdrowicielka, leczyła z ukąszeń węży, nauczyla ludy w italii magicznej sztuki uzdrawiania, 

- glykon - związany z uzdrawianiem, 

- diana - bogini źródeł leczniczych, np bijących w gaju diany pod arycją, gdzie kapłani leczyli chorych za pomocą miejscowych wód (italikowie, rzym), 

- iuturna, która miała święte źródło iacus iuturne niedaleko świątyni westy w rzymie, które miało właściwości lecznicze, 

- juno lucina - bogini wzroku, 

- febris - bogini malarii i gorączki (etruskowie, rzym), 

- larwy, które zsyłały na żyjących strach, choroby nerwowe, epilepsję, 

- salus - personifikacja zdrowia i bezpieczeństwa, przedstawiana jako osoba siedząca trzymająca w prawej dłoni czarę ofiarną, z której wylewa ofiarę na ołtarz opleciony przez węże, 

junona zesłała na eneasza i jego towarzyszy zarazę, kiedy przybyli na kretę. 

po zejściu do podziemi eneasz spotkał duszę palinurusa, proszącego o godny pochówek. sybilla zapewniła sternika, że na ziemie lukanów spadnie zaraza, więc lukanowie sami go pogrzebią i oddadzą mu cześć boską. 

święto feralia obchodzono 21 lutego ku czci duchów zmarłych przodków. pewnego razu zapomniano uczcić to święto. dusze zmarłych wyległy na ulice, a miasto nawiedziła zaraza. kiedy złożono ofiary, dusze zmarłych wróciły do grobów i zaraza ustała. 

w 399 pne w rzymie wybuchła zaraza. wprowadzono nakaz wykonywania ceremonii lectisterium (uczty bogów). 

podczas zarazy radzono się wyroczni sybillińskiej. w 295 pne wyrocznia nakazała wybudowanie świątyni wenus przy circus maximus. w 293 pne spowodowała sprowadzenie z epidaurus do rzymu asklepiosa. senat zarządził dzień modłów do asklepiosa. od tego momentu kult asklepiosa (eskulapa) został oficjalnie wprowadzony w rzymie. zgodnie z legendą sprowadzono do rzymu świętego wężą symbolizującego boga, na polu marsowym wąż wśliznął się do tybru i popłynął na wyspę tyberyjską, gdzie zniknął wskazując miejsce budowy świątyni ukończonej w 290 pne. 

attis tknięty szałem pozbawił się męskości cięciem noża. 

w czasie święta eskulapa 1 stycznia, składano ofiary eskulapowi, aby przyniósł rodzinie zdrowie i wyleczył jej członków ze wszystkich chorób. 

ze względu na linienie wąż uosabia odradzanie się, ozdrowienie, uzdrawianie. 

amulet z korala chronił przed niebezpieczeństwami w podróży i stanowił antidotum na trucizny (owidiusz). 

szczyr trwały był znany jako ziele merkurego, który przekazał ludziom wiedzę o leczniczych właściwościach tej rośliny (pliniusz starszy). 

galen diagnozował chorobę z miłości.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon