8. buddyzm, bon

8. 9. 5. magia, czary
 

dakiniami mogą być istoty żeńskie, kobiety lub demony wprowadzające ludzi w sekrety magii.

devadatta, korzystając ze swych sił siddhi, przybrał postać dziecka niosącego girlandę z węży i nagle pojawił się na podołku księcia ajatasatsu. w ten sposób nim zawładnął i skłonił do obalenia króla bimbisary.

jivaka, uczeń atrei, króla lekarzy, osobisty lekarz buddy, miał magiczny klejnot, który prześwietlał pacjentów, co pozwalało znaleźć przyczynę choroby, min odnalazł w ten sposób stonogę w głowie pacjenta, a gdy usunął ją, pacjent ozdrowiał.
 
kiedy piękna khema stanęła przed buddą, on dzięki mocom psychicznym stworzył przepiękną kobietę, która stała przy nim i wachlowała go, a potem zmieniał wyobrażenie kobiety na coraz starszą, aż w końcu upadła nieżywa. khema zrozumiała, że tak samo ona umrze, od razu została arahantem i po uzyskaniu zgody małżonka (króla, który miał także inne żony) wstąpiła do klasztoru.

u uczniów buddy, zaawansowanych osób praktykujących buddyzm, pojawiły się roddhiprabhena, zaawansone zdolności nadprzyrodzone, ale on zakazał ich używania: mogallana osiągnął mistrzostwo w różnych rodzajach sił nadzwyczajnych, anurudha i sakula posługiwali się „boskim okiem”, sobhita i bhada kapilani uzyskali wiedzę o poprzednich wcieleniach, sagalo otrzymał zdolność kotroli nad ogniem, cula pankhata posiadł moc podróżowania astralnego, a polinda porozumiewania się z istotami nadziemskimi.

inni mnichami zdolnymi wykorzystać moce magiczne byli: nagardżuna, tilopa, naropa.

en-no gyoja to magik, który uniknął aresztowania dzięki mocom nadprzyrodzonym.

posągi jizo mają magiczne właściwości, spełniają życzenia, np odnajdują zagubione klucze.

wyzwolenie można osiągnąć na wiele sposobów: przez stosunek seksualny, jogę, czarną magię. nieprzyjemne stany medytacyjne makyo czasami prowadzą do mocy siddhi. istota oświecona posiada cudowne zdolności siddhi (buddyzm tybetański).

zdolności nadprzyrodzone dzielą się na: abhidźnia (postrzegane nadzmysłowo) i siddhi (moce nadprzyrodzone).

lung-gom to rodzaj medytacji, który ma pozwolić na osiągniecie magicznych mocy siddhi. lung-gom (szybkie poruszanie się) stosuje ćwiczenia oddechowe w całkowitej samotności i ciemności. opis jednego z ćwiczeń: uczeń siada na poduszce, wdycha, powstrzymuje oddech, skacze do góry bez pomocy rąk i nóg (bo ma skrzyżowane) i opada na poduszkę, ciało staje się lekkie i zwinne. ćwiczenia trwają trzy lata i trzy miesiące.

lung-gom (szybkie chodzenie) to także jedna z ośmiu zdolności ponadzmysłowych (siddhi) w buddyzmie tantrycznym. polega na niezwykłej zwinności i szybkości poruszania się w stanie najwyższej koncentracji (np przebycie 19 km w 20 minut lub przykład milarepy, który w ciągu dni pokonał odległość wymagającą trzech miesięcy).

milarepa zabił 35 osób (swoich wrogów) przy pomocy czarnej magii.

yamabushi, mnisi asceci wyznający shugendo, byli poważani ze względu na zdolności magiczne i wiedzę okultystyczną. poszukiwano ich jako uzdrowicieli lub medium (miko).
 

8. 9. 5. 2. praktyki magiczne
 

daruma-shu to magiczne formuły i ezoteryczne rytuały odprawiane w celu zapewnienia szczęścia, ochrony przed katastrofami, chorobami, złymi zdarzeniami.
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

12. gnostycyzm, manicheizm, mitraizm