19. japonia, shinto, aum shinrikyo, ajnowie, korea, czondoizm

19. 9. 5. 4. ofiary, kozioł ofiarny
 

jimmu stanął naprzeciw armii tak licznej, że obawiał się porażki. amaterasu ukazała się mu we śnie i nakazała pokonać wroga za pomocą zaklęcia, które było skuteczne, gdy było poparte ofiarą złożoną bogom niebiańskim i ziemskim w naczyniach wykonanych z gliny góry kagu, która była położona na tyłach nieprzyjaciela. udało się zdobyć tą glinę i pokonać wroga.

inari składa się w chramach ofiary z żywności, przede wszystkim z ryżu i sake. są one przeznaczone dla lisich sług, aby orędowały na rzecz ofiarodawcy przed inari. w ofierze składa się także inari-zushi (smażone tofu uważane za przysmak lisów) i statuetki lisów. podczas festiwali na cześć inari składa się w ofierze czerwone torii, wstęgi i aburaage (???). w xix w w mennicy ginza bito monety przeznaczone na ofiarę dla inari przedstawiające dwa lisy i klejnot lub znaki "długie życie" i "szczęście". klejnot spełniający życzenia jest symbolem inari.

bóstwu ema ofiarowywano dawniej w świątyni żywego konia (shinme - koń bogów), od xiv w zastąpiono go kamiennymi lub drewnianymi rzeźbami, a obecnie ema to płaskie drewniane tabliczki w formie pięciokąta na których wypisuje się życzenia i modlitwy.

tengu otrzymuje od drwali i myśliwych w ofierze ryby okoze (anema inerme) w zamian za powodzenie w pracy.

jurojin przyjmuje w ofierze sake, którą bardzo lubi.

w świątyniach shinto praktykowano libacje, czyli wylewanie na ziemię cennych płynów, w tym kami sake (boskie sake).

przed świętem nowego roku shogatsu składa się bóstwom ofiary z mochi, suszonych daktyli, nasion sosny, ryb, mięczaków, czarnej fasoli, kwiatów i owoców (zwykle mandarynek).

mechanizm kozła ofiarnego można obserwować od viii w podczas święta hina-matsuri (święto lalek, święto dziewcząt, święto brzoskwiń), które obchodzone jest 3 iii. wszelkie grzechy cielesne, choroby i nieszczęścia przenoszone są na lalki wraz z oddechem, a lalki są wrzucane do rzeki. komplet lalek składa się z 15 sztuk i obejmuje cesarza, cesarzową, trzy damy dworu, pięciu muzyków, dwóch ministrów i trzech strażników.

podczas o-bon - japońskiego święta zmarłych, odwiedza się groby zmarłych przodków i składa na nich ofiary.

bogom domowym ofiaruje się dary w postaci ryżu, wody, soli, ryby. ofiary składane są najczęściej przed tabliczką przodka umieszczaną na domowym ołtarzyku lub w gablocie. na przyjście toshigami składa się ofiarę na domowym ołtarzyku.

w domu musi być świeża woda (zmieniana każdego ranka). naczyniem liturgicznym jest porcelanowy kubek bez ozdób.

kamuj czci się ofiarami, za co otaczają czcicieli opieką (ajnowie).

inau składa się w ofierze bogom jako substytut ofiary z ludzi???, symbol człowieka składanego w ofierze. jest to ofiara szczególnie miła bogom, gdyż sami nie potrafią sobie wystrugać inau. umieszczano je we wszystkich miejscach uznawanych za święte (ajnowie).

heburu, syn włacy niebios hemosu, nie miał potomka i składał w tej intencji ofiary bóstwom rzek i gór (korea).
 

19. 9. 5. 5. wróżenie
 

wróżka yosei może spowodować przywrócenie zmarłych do życia.

ukei to rodzaj wróżby, sąd boży, przepowiednia woli boskiej co do pomyślnego lub niepomyślnego przebiegu wypadków. najpierw należy wypowiedzieć zestaw magicznych słów w celu osiągnięcia określonego rezultatu, a następnie dokonać oceny wróżby na podstawie osiągniętego wyniku.

hatsu-yume polega na wróżeniu ze snów w nocy z 1 na 2 stycznia, np sny o górze fuji, oberżynach, sokołach i jastrzębiach oznaczają pomyślność.

o-mikuji (święta loteria) to wróżby podczas pierwszej noworocznej wizyty w świątyni shinto (hatsumode). kupuje się za drobną monetę przepowiednie na paskach papieru. jeśli przepowiadają pecha można je przywiązać do wyznaczonej do tego celu sosny lub drabinki z metalowych prętów, w nadziei, że wróżby nie spełnią się.

mokkan to drewniana tabliczka, najczęściej podłużna, 20-30 cm, zawierająca napisy tuszem, stosowana głównie do celów urzędniczych, ale są także tabliczki z formułami magicznymi i wróżebnymi.
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon