25. religie etrusków, italików, sabinów, wenetów, rzymian i włochów

25. 8. 2. 7. 1. wojna, bóstwa militarne, pokój (cz 4)


wojny remusa i romulusa

 

kiedy remus wyśmiewał się z miasta założonego przez romulusa (rzymu), romulus zabił go mieczem, mówiąc, że to samo spotka każdego, kto targnie się na jego miasto. 

tytus tacjusz, król sabińskiego cures, stał na czele wojsk sabińskich po porwaniu sabinek. gdy na prośbę kobiet zawarto pokój, władzę sprawowali romulus i tytus tacjusz, który sprowadził do rzymu sabinów, których zwano kwirytami. tytus tachusz zginął podczas zamieszek wywołanych przez posłów laurentum. 

akron, król sabińskego miasta caenina, po porwaniu sabinek jako pierwszy wyruszył ze swoją armią przeciw rzymianom. przyjął wyzwanie romulusa, stoczył pojedynek na oczach obu armii i poniósł śmierć. romulus zabrał zbroję akrona i złożył ją w świątyni jowisza na kapitolu, stąd zwyczaj spolia opima darowywania zdobytej zbroi jowiszowi. 

hostiusz hostyliusz brał udział z starciu z sabinami, gdy zaatakowali rzym po porwaniu sabinek, zginął w bitwie.

 

wojna z rutulami

 

w czasie wojny z rutulami nissos i euryalos zakradli się w nocy do wrogiego obozu, zabili ramnesa i wielu innych wojowników. gdy byli w drodze powrotnej ruszył za nimi w pościg oddział jeźdźców. ukryli się w zagajniku. kiedy rutulowie ujęli euryalosa, nissos zaatakował wroga i razem zginęli.

 

wojna z etruskami

 

egerius, syn arunsa, brata tarkwiniusza starego, urodzony po śmierci ojca, został władcą sabińskiego miesta collatia, dowodził siłami rzymskiemi w wyprawie przeciw fidenae, które zostało zajęte przez etrusków. jego wojska zostały doszczętnie zniszczone, fidenae zostało zdobyte przez tarkwiniusza.

 

wojny dioskurów

 

echemos towarzyszył dioskurom w wyprawie do attyki (stefan z bizancjum). echedemos i marathos towarzyszyli dioskurom w wyprawie do attyki (plutarch). 

w 496 pne rzymianie pod dowództwem dyktatora postumiusza stoczyli bitwę z latynami nad jeziorem regillus. gdy szala zwycięstwa przechylała się na stronę wroga, pojawili się nieziemskiej piękności bogowie na śnieżnobiałych rumakach, podnieśli miecze do góry, runęli na nieprzyjaciela. szala zwycięstwa przechyliła się na stronę rzymian. w żołnierzy postumiusza wstąpił nowy duch i wrogowie uciekli. dioskurowie wpadli do rzymu i napoili konie w źródle nimfy iuturny. od tej pory co roku żołnierze składali dioskurom ofiary przy tym źródle.

 

wojna z galami

 

aius locutius objawił się w postaci głosu ostrzegającego plebejusza marcusa ceditiusa o zbliżającym się ataku galów na rzym w 390 pne. głos zlekceważono. po odparciu ataku dyktator kamilus wzniósł mu świątynię.

 

wojny z hannibalem

 

wyrocznia sybillińska przepowiedziała w 216 pne pokonanie rzymian przez hannibala pod kannami, co było powiązane z pochowaniem żywcem dwóch galów i dwóch greków. 

w czasie wojny z hannibalem w 204 lub 205 pne (ii wojna punicka) nasiliły się niepowodzenia, głód, choroby i znaki na niebie. senat wezwał kolegium kapłanów, aby zwrócili się do księgi sybilli z pytaniem o wynik wojny. kapłani wyczytali w księgach wyroczni sybillińskiej, że trzeba sprowadzić z pesynuntu święty wizerunek matki bogów czczonej przez pradawnych rzymian, którą była kybele (matka idajska, mater deum). 6 iv 204 pne okręt dobił do ostii, statek osiadł na mieliźnie. w porcie czekała delegacja senatorów, obywateli i matron na czele z claudią quintą, która osobiście przyciągnęła okręt na linie wykazując się nadludzką siłą. według innej wersji wróżby kapłanów pokazały, że statek przyciągnie nieskazitelna kobieta, którą okazała się rozpustnica kwinta klaudia.

 

inne starcia militarne zwiazane z wyrocznią sybillińską

 

w 63 pne publiusz korneliusz lentulus sura przyłączył się do spisku katyliny po tym jak przeczytał w księgach sybillińskich o trzech korneliuszach, którzy przejmą władzę. 

ok 55 pne radzono się wyroczni sybillińskiej czy wysłać wojska do egiptu aby przywrócić na tron ptolemeusza xii

w 44 pne wyrocznia sybillińska przepowiedziała, że "tylko król może zatriumfować nad partią", co wywołało plotki, że juliusz cezar chce ogłosić się królem rzymu. 

w 312 maksencjusz konsultował się wyroczni sybillińskiej przed bitwą z konstantynem i wielkim. w wyniku konsultacji wystąpił z dwukrotnie liczniejszą armią przeciw siłom konstantyna. konstantyn zwyciężył. 

w 363 julian apostata konsultował się przed marszem na sasanidów.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon