25. religie etrusków, italików, sabinów, wenetów, rzymian i włochów

25. 10. 2. obrzędy, rytuały, zwyczaje

 

25. 10. 2. 1. wiosna

 

święto kwitnących migdałowców - od pierwszej do drugiej niedzieli lutego, czasem w innym terminie - ludowe święto witające wiosnę w porze kwitnienia migdałowca pospolitego obchodzone od lat trzydziestych xx w w agrigento. od lat pięćdziesiątych międzynarodowy festiwal folklorystyczny. w xxi w w skład święta włączono międzynarodowy festiwal dzieci świata i włoską procesję historyczną. wśród atrakcji występy zespołów folklorystycznych, artystów ulicznych, lalkarzy, korowody na ulicach miasta, nocą pochody z pochodniami, degustacja potraw regionalnych, wybory najpiękniejszej dziewczyny i najpiękniejszego balkonu, muzyka, śpiew, taniec. święta kończą się przed świątynią zgody w agrigento, gdzie uczestnicy składają sobie nawzajem życzenia. 

equiria - 27 lutego i 14 marca - święta poświęcone marsowi w okresie, w którym tradycyjnie przygotowywano kampanie wojenne. organizowano wyścigi konne na polu marsowym. 

1 marca rozpalano ponownie ogień w świątyni westy

nowy rok - idy marcowe (15 marca) - święto anny perenny, po wprowadzeniu kalendarza juliańskiego w 46 pne i przesunięciu początku roku na 1 stycznia, święto zatraciło charakter (italikowie, rzym).

idy marcowe - 15 marca - święto poświęcone marsowi. organizowano przegląd wojsk.

mars zakochany w minerwie zwrócił się o pomoc do anny perenny, która przebrała się w strój panny młodej i udawała boginię. swoją tożsamość ujawniła w komnacie weselnej ośmieszając marsa. ten mit miał wyjaśnić pochodzenie obscenicznych pieśni śpiewanych w święto anny perenny (owidiusz).

święto ognia - w marcu - obchodzone w walencji. początki święta sięgają xvi w, kiedy cieśle postanowili uczcić św józefa paląc konstrukcje z drewna. drugie źródło - saturnalia w rzymie, trzecie - oddawanie czci matce boskiej. święto zawiera także elementy świeckie. głównym artefaktem świąt są rzeźby z kartonu, plastrów, wosku i drewna. 16 marca jest organizowany przemarsz z rzeźbami i wybór najlepszej rzeźby w kategorii dorosłych i kategorii dzieci. nagrody są przyznawane przez urząd miasta. wieczorem jest organizowany przemarsz orkiestr przez miasto, pokazy jazdy konnej, całonocna zabawa, następnego dnia ofrenda - ofiara z kwiatów matce boskiej przed bazyliką plaza de la virgen. rzeźby pali się 19 marca na powitanie wiosny.

święto jowisza i marsa - 16 marca - bogom oddawano cześć jako bóstwom wojny i rolnictwa, uosobieniom rozrostu męskiej siły i witalności. w tym dniu pytano bogów ile lat pozostało obywatelom do przeżycia. organizowano małe uczty zakrapiane winem. 

agonalia - 17 marca - ku czci marsa. rex sacrorum składał w regio ofiarę z barana prosząc o ochronę przed złem i śmiercią. zadawał pytanie "agone?" (czy mam uśmiercić?) 

brumalia - święto obchodzone w dniu równonocy wiosennej. 

pączki spożywano podczas obchodów przełomu zimowo-wiosennego. 

tubilustrium - 23 marca - święto ku czci marsa, czyszczono trąby wojenne, co miało przynieść zwycięstwo w bitwach. także święto muzyków ku czci wulkana odpowiedzialnego za proces wytwarzania trąb. święcono trąby i trąbki używane podczas ceremonii publicznych i religijnych. 

święto hilarii - 25 marca (po dniu zrównania dnia z nocą) - ku czci kybele

cerealia - 12-19 kwiecień - święto ku czci ceres obchodzone od ok 220 pne. świętu patronowali też liber i libera. święto miało wspierać formowanie się kłosów. dziewiętnastego kwietnia połączone z igrzyskami. od czasów oktawiana augusta (12 ne) w ostatnim dniu organizowano przedstawienia w teatrze i wyścigi konne podczas których wypuszczano na arenę lisy z przywiązanymi płonącymi pochodniami. 

inna wersja: cerealia - 12 kwietnia - święto obchodzone na pamiątkę odzyskania przez ceres prozerpiny. prozerpina została porwana w ennie na sycylii. w czasie święta ludzie przebierali się w białe szaty, a biedni dostawali poczęstunek na koszt państwa. 

floralia - od 28 kwietnia do 3 maja - święta flory. ludzie przystrajali się kwiatami, w cyrku odbywały się igrzyska, organizowano przedstawienia sceniczne. w obchodach świątecznych brały udział kurtyzany.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon