4. kultury archeologiczne, plemiona, kroniki, władcy, herby, języki, pismo, grupy haplograficzne, astrologia

4. 6. języki
 

4. 6. 1. drzewo języków
 

jeżeli chodzi o klasyfikację języków, to panuje tu bardzo trudna sytuacja, wiele języków klasyfikowanych jest odmienie przez różnych badaczy. wiele języków trudno zaklasyfikować z powodu zbyt małej ilości ocalałych tekstów. poniższe drzewo pokazuje pozycję systematyczną niektórych języków, ich zaklasyfikowanie powstało na skutek pierwszego przeczytanego w wikipedii hasła, inne hasła mogły pokazywać inne zaklasyfikowanie języka.
 

nie wiadomo nawet, czy koncepcja prajęzyków, jako pni od których odrywały się poszczególne języki, jest poprawna. raczej nie jest. analogicznie do ewolucji organizmów, którą wyobrażamy sobie w ten sposób, że oto gdzieś tam małpa nagle urodziła człowieka. tak nie było, zmiany ewolucyjne następowały powoli i niepostrzeżenie. podobnie w odniesieniu do języków, prawdpodobnie nie istniał żaden język prasłowiański (pragermański, praindoeuropejski) od którego odrywały się poszczególne jezyki, a przemiana odbywała się w następujący sposób: plemię a mówiło językiem a, w pewnym momencie część plemienia a przeniosła się na inny teren i powstał jezyk b spokrewniony z a, po pewnym czasie część plemienia b przeniosła się na inny teren i powstał język c spokrewnionyz językami a i b. i tak dalej.
 
analiza drzewa języków jest pracochłonna i trudna, wobec tego osoby, które nie czują tematu, powinny opuścić ten podrozdział.
 

Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon