7. hinduizm (wedyzm, braminizm, hinduizm), adźiwikowie, joga, mitologia indii, religie cyganów

7. 3. 3. księżyc
 

ćandra to spersonifikowane bóstwo księżyca.

ćandra był ożeniony z 27 córkami dakszy. upodobał sobie rohini, inne córki czuły się zaniedbane. daksza napomniał ćandrę, a ten obiecał, że będzie zajmował się wszystkimi żonami po równo, ale wkrótce o tym zapomniał. daksza przeklął go, a klątwa polegała na tym, że ćandra od tej pory miał być mały jak 1/26 swojego rozmiaru. rohini prosiła ojca o cofnięcie klątwy, ale on ją tylko złagodził. od tej pory ćandra był na przemian duży i mały, jak księżyc na niebie.

innym bogiem księżyca był soma (wedyzm), syn pardźanjego, ewentualnie księżyc powstał z ducha puruszy.

demon rahu to planeta, pożarł księżyc i jest sprawcą zaćmień słońca i księżyca (wraz z ketu). rahu i ketu obracają się po niebie w odwrotnym kierunku niż inne planety.

we włosach śiwy umieszczony jest sierp księżyca, a bhuwaneśwari ma na głowie diadem z księżycem.

pewnego dnia ganeśa pojechał na przejażdżkę. szczur, na którym jechał ganeśa, przestraszył się na widok węża i zrzucił boga z grzbietu. jego brzuch pełen smakołyków pękł wysypując zawartość. ganeśa wepchnął ją z powrotem i owinął się wężem. świadkiem tego zdarzenia był księżyc, który nie mógł się powstrzymać i roześmiał się. ganeśa złamał kieł i rzucił nim w księżyc.

wedyzm: poza sklepieniem nieba znajduje się niebiańska krowa, słońce i księżyc to jej cielaki, a światło ciał niebieskich to mleko niebiańskiej krowy.

wpływ księżyca jest na życie ludzkie mocno zauważalny, tantryści zalecają mantry i modlitwy do księżyca.
 

7. 3. 4. gwiazdy, planety i inne ciała niebieskie
 

skoro ciała niebieskie, słońce, księżyc i planety były bogami lub aspektami boskimi, to człowiek pierwotny musiał wierzyć w ich wpływ na życie (także ludzkie ) na ziemi. mitologia gwiazdowa hinduistów jest mocno rozwinięta.

bogowie planet:

mars (planeta sucha, ognista, męska, niekorzystna astrologicznie) – mangala, angaraka, bhauma, bhumiputra (jako syn bhumi czyli ziemi),

merkury – budha, syn ćandry,

jowisz – bryhaspati, mąż tary,

wenus – śukra, bogini uszas to jutrzenka, ale chyba bardziej jako zjawisko atmosferyczne niż jako wenus o świcie,

saturn – śani, czarnoskóry syn surji i czhaji,

rahu, północny węzeł księżycowy, uznawany był za ósmą planetę (razem ze słońcem – surją i księżycem – ćandrą) i uważany, wraz z ketu, za sprawcę zaćmień słońca i księżyca. za planetę uznał go brahma, ponieważ rahu stał się nieśmiertelny. rahu i ketu przesuwają się po niebie w odwrotnym kierunku niż inne planety. co to jest węzeł księżycowy wyjaśniałem w podrozdziale dotyczącym alchemii w części 4 tej książki.

południowy węzeł księżycowy to ketu. ketu to ciało demona rahu bez głowy. ketu to planeta obdarzoną dźńaną (mądrością) oraz duchowym wglądem w rzeczywistość. odcięta głowa ketu jest źródłem komet i meteorów.

rahu, ketu, planety, księżyc i gwiazdy mają duszę boską, są to byty duchowe posiadające materialne ciała. planeta jest żyjącą istotą, a wszystkie formy życia są między sobą powiązane. towarzyszy im bogata mistyka istot planetarnych i kosmicznych.

wisznu wcielił się w każdą z planet aby nagrodzić lub ukarać ludzi żyjących we wszechświecie za ich pobożne lub grzeszne czynności, czyli zgodnie z ich karmą.

inne gwiazdy i ciała niebieskie:

- mędrcy saptarszi - pierwszych siedmiu z nich utworzyło siedem gwiazd wielkiej niedźwiedzicy, np angiras utworzył gwiazdę alioth. stało się tak dlatego, gdyż urodzili się jako niedźwiedzie i wstąpili do nieba, ale jest to późniejszy mit, w ujęciu pierwotnym to saptarszi byli siedmioma planetami,

- sześć kobiet zwanych kritika (plejady) wychowywało karttikeję, plejady są żonami saptarszi, tylko mi to nie pasuje, bo jest sześć kobiet na siedmiu mężczyzn,

- dhruwa (gwiazda polarna). przestrzeń wokół gwiazdy nazwana została śiśumara.  graficznie przedstawia się ją jako pierścień w postaci morświna lub delfina. śiśumara jest formą wisznu. wszystkie planety są pod ochroną śiśumary. jogini wielbią ten system. w trakcie medytacji łączą go z kundalini (wewnętrzna siła drzemiąca w człowieku), w celu osiągnięcia koncentracji umysłu,

- wewnątrz łodyżki lotosu zawartych jest 14 kategorii systemów planetarnych stworzonych przez brahmę,

inne bóstwa związane z gwiazdami:

- ratri - noc o oczach-gwiazdach, gwieździstym blaskiem przepędza ciemności,

- mohini – córka krytik,

- święte rośliny, a to: figowiec pagodowy - symbol wszechświata i trawa kuśa poświęcona bóstwu planety ketu.

bogowie przybyli na ziemię z gwiazd pojazdem zwanym wimana. będzie o tym jeszcze mowa w podrozdziale poświęconym architekturze i w podrozdziale poświęconym śladowi kosmicznemu.
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon