7. hinduizm (wedyzm, braminizm, hinduizm), adźiwikowie, joga, mitologia indii, religie cyganów

7. 9. 3. 7. teologowie
 

w hinduizmie możemy dostrzec autorytety pełniące rolę podobną do tej, jaką w chrześcijaństwie pełnią teologowie. dotyczy to zwłaszcza gaudija wisznuizmu, chociaż hindusi nie używają raczej pojęcia „teolog” do wisznuizmu. wymienię tu następujących mędrców: dźiwa goswamin, gopala bhatta goswamin, raghunatha bhatta goswamin, raghunatha dasa goswamin, rupa goswamin, sanatana goswamin,
 

7. 9. 3. 8. nauczyciele, guru, przewodnicy duchowi, przywódcy religijni
 

określenie guru nie kojarzy się na zachodzie najlepiej. najczęściej łączone jest z sektami w rozumieniu chrześcijańskim, a w mowie potocznej oznacza autorytet, któremu wyznawca oddał się bezkrytycznie (np guru finansów) ponieważ nie jest w stanie zrozumieć skomplikowanej wiedzy, którą guru posiada.

w hinduizmie, a zwłaszcza w tantrze i jodze, guru to przewodnik duchowy, nauczyciel (czasami czczony jako wcielenie bóstwa), "ten który prowadzi z ciemności do światła”. wobec guru kobiet używa się określenia amma, co znaczy matka. kobiety przewodniczki duchowe mogą otrzymać także tytuł dadi (babcia). bapu (ojciec) to tytuł dla guru w starszym wieku szanowanych za religijność.

według adźapajogi gu oznacza ciemność, a ru – światło. guru jest naszym ojcem, naszą matką, uosobionym bogiem, trzeba poddać się bezwarunkowo jego woli i podążać za jego naukami.

baulowie uważają, że w postaci guru manifestuje się bóg.

ćela to adept wiernie uczący się u swego guru. do jego zadań należy praktyka duchowa, służba dla guru i aśramu.

satsang to praktyka duchowa polegająca na dialogu (pytania i odpowiedzi) z guru, często w połączeniu z sesjami medytacyjnymi.

"tego, kto opuszcza nauczyciela, spotka rychła śmierć, a tego, kto przerywa recytację mantry otrzymanej od guru dotknie ubóstwo (nędza)”.

guru otrzymuje od uczniów dakszinę, która jest formą zapłaty lub wyrazem wdzięczności za naukę. dakszina może przybrać formę pieniędzy, różnorodnych przedmiotów, jedzenia z żebraniny.

rodzajem hołdu dla guru lub świętego jest padnamaskar, czyli dotknięcie jednocześnie głową i rękami stóp świętego lub guru, w klęku japońskim, pochylając się do przodu.

za wielkich guru, nauczycieli i przywódców duchowych uchodzili, min:

- akkalkot maharadż,

- anandmurti guruma - guru kobieta,

 - mahawatar babadźi - guru paramahamsy vishwanandy, którego awatarem był haidakhan babadżi,

- ćandidas jako przedstawiciel wisznuizmu sahadźija,

- dewaraha baba,

- gorakhnath - guru mistycznej odmiany hathajogi,

- haidakhan babadźi,

- jogananda,

- jukteśwar giri,

- kabir, twórca gminy kabira,

- lahiri mahaśaja,

- maharishi mahesh yogi,

- mata amritanandamayi,

- mukrananda,

- w gaudija wisznuizmie sześciu goswaminów: rupa goswamin, sanatana goswamin, raghunatha bhatta goswamin, dźiwa goswamin, gopala bhatta goswamin, raghunatha dasa goswamin,

- purnananda (adźapajoga),

- ramana maharishi,

- swaminarajan,

- shirdi sai baba sadguru, jogin, mistrz i nauczyciel duchowy,

- sathya sai baba – mistrz i nauczyciel duchowy, guru, przywódca religijny, inkarnacja shirdi sai baby, ramy, kryszny, śiwy i śakti oraz "zstąpienie boga ojca, który posłał jezusa”,

- upasani maharadż - mistrz duchowy, guru, sadguru, jeden z pięciu mistrzów doskonałych mecher baby.

sampradaja kartabhadźa utrzymuje bardzo silnyny kult guru. aktualny karta jest uważany za emanację boga na ziemi i źródło błogosławieństw. barata to wyznawca kartabhadźa, "członek grupy pana młodego".

bhaktiwedanta (uwielbiający wedy) swami prabhupada to guru tradycji wisznuickiej.

sadguru to w hinduizmie, jodze i tantrze zrealizowany mistrz, prawdziwy przewodnik, zasadniczy mistrz, guru dla guru.

paramahansa to wysoce zrealizowany mistrz (guru), najwyższy łabędź, który przemierza świat bez pragnień i nie lgnie do jego pokus, posiada moc odróżnienia ułudy i prawdy. u śankhary otrzymywało się tytuł paramahansy po dwunastu latach od momentu otrzymania święceń. paramahansa osiadał w klasztorze rezygnując z wędrownego stylu życia.

radźniś to boski guru.

honorowy tytuł gurudew nadaje się guru i wysoko postawionym osobom, których umysł osiągnął trwałe i pełne połączenie z umysłem boga. oddanie się gurudewowi to tak jak oddanie się bóstwu. gurudew przebywa niematerialnie w loce.

upadhjaja to bramin nauczających chłopców z warny bramińskiej wiedzy egzoterycznej i ezoterycznej z wed i wedangi. uczeń (śiszja) nie otrzymuje dikszy (inicjacji) jak u guru, a jedynie objaśnienia.

tytuł mahatman (czasami mahatmadźi) przyznaje się wybitnym przywódcom duchowym, autorytetom moralnym, np mahatma gandhi. maha oznacza przy każdym tytule zwielokrotnienie (wielki).

babu to tytuł dla osoby uczonej, także nauczyciela duchowego.

często używany w tym podrozdziale tytuł swami stosowany jest w stosunku do joginów (pd indie).

tytuł nath oznacza pana, mistrza, obrońcę.

matha to instytucja typu edukacyjnego prowadzona przez mathanta, swamiego, jagadrugu, kultywuje dharmę, prawo, filozofię, jogę.
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

  1. Niestety SWAMI SHUDDHANANDA ~autoryzowany mistrz KRIJA JOGI~sukcesji MAHAWATARa BABADŹI, PARAMAHAMSY HARIHARANANDY( odszedł w wieku 95~LAT w 2002r. ) i ( największego, ŻYJĄCEGO, Mistrza KRIJA ) ~PARAMAHAMSY PRAGNJANANANDY ! ( osiągnął najwyższe~NIRVIKALPA SAMADHI już w 1998r ! )~na kursie krija, POZNAŃ, 2002r, III, odpowiedział tak na MOJE pytanie: ~Czy BABADŹI z HERAKHAN ( HAIDAKHANDI BABA ) był MAHAVATAREM BABADŹIm KRIJA JOGI ? ~NIE. BABA z HERAKHAN NIE był MAHAVATAREM BABADŹIm. Może był awatarem, ale NIE MAHAVATARem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon