24. religie minojczyków, pelazgów, mykeńczyków, licja, lidia, orfizm, grecja, hellenizm

24. 8. 2. 7. 1. wojna, bóstwa militarne, pokój (cz 4)


gigantomachia

 

wkrótce po tytanomachii przeciwko zeusowi stanął tyfon i giganci

giganci to ogromnych rozmiarów ludzie, mieszkańcy obszarów wulkanicznych. 

giganci przypuścili szturm na niebiosa. atak nie udał się i zostali pokonani razem z feakami, cyklopami i lajstrygonami (homer). w odysei homer przedstawia feaków jako tych, którzy nie znali wojny. 

giganci zajęli pozycje na pallene (półwysep chalkidiki, oddzielony od olimpu wodami zatoki). przywódcą był porfyrion, ale najdzielniejszym wojownikiem był alkyoneus. bogów olimpijskich wzmocniły mojry i hekate. matka gigantów gaja (ziemia) uodporniła swoich synów na ciosy bogów. atena sprowadziła śmiertelnika heraklesa ponieważ jego to nie dotyczyło. zeus rozkazał heliosowi, eos i selene, aby słońce i księżyc nie świeciły i pod osłoną ciemności wyrwał magiczne ziele, które mogłoby dać gigantom nieśmiertelność. 

porfyrion zginął wraz z tyfonem od strzał apollina. inna wersja: został zabity przez zeusa i heraklesa podczas próby porwania hery

pallas zginął z rąk ateny, która przyjęła przydomek pallas. 

agrios został zabity przez mojry maczugą z brązu.

klitios zginął z rąk hekate

echion został zabity przez atenę

gration został zabity strzałami artemidy

mimon zginął z rąk aresa

otus został zgładzony przez apollina i heraklesa

peloros został zabity przez aresa

pojtosa zabiła hera

toon został zabity przez mojry

alkyoneus wyróżniał się wśród innych gigantów wzrostem i siłą. odegrał główną rolę w gigantomachii, która rozegrała się na polach flegrejskich. nie mógł zostać zabity dopóki walczył na ziemi, na której urodził się. za radą ateny herakles przeniósł go do palleny i tam zabił strzałą. przed śmiercią gigant przygniótł skałą 24 towarzyszy heraklesa. pola flegrejskie to kaldera superwulkanu o średnicy 13 km w okolicach neapolu. pod kalderą znajduje się gigantyczne jezioro płynnej lawy. 

efialtes został powalony przez heraklesa i apollina, których strzały przeszyły mu oczy. 

eurytos został zabity przez dionizosa, który zdzielił ją laską tyrs

hippolytos walczył z hermesem, który pokonał go dzięki hełmowi, który uczynił go niewidzialnym. 

polybotes stoczył walkę z posejdonem, który ścigał go do wyspy kos i odłamawszy kawałek skały przywalił nim giganta. w miejscu, w którym to się stało powstała wyspa nisiros

ofion walczył z zeusem, który przywalił go skałą zwaną ofionem

mimas został zabity przez zeusa, który raził go gromem lub przez hefajstosa, który rzucił w niego metalowymi pociskami rozpalonymi w ogniu. 

ostatnim kierunkiem ucieczki enkelodosa przed zeusem była sycylia, gdzie zeus raził go piorunem i przygniótł go sycylią lub etną, według innej wersji został zabity przez atenę

kiedy dionizos i hefajstos jechali na osłach aby rozprawić się z gigantami, osły zaczęły ryczeć, a giganci, którzy przedtem nie słyszeli głosu osła, uciekli w popłochu. dionizos wyniósł osły na niebo jako gromadę ulem w gwiazdozbiorze raka.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon