24. religie minojczyków, pelazgów, mykeńczyków, licja, lidia, orfizm, grecja, hellenizm

24. 11. 11. bohaterowie artyści

 

po ukończeniu wielkiego ołtarza zeusa w olimpii fidiasz zapytał zeusa w modlitwie o opinię. zeus trafił piorunem w ziemię tuż przed posągiem, co oznaczało akceptację. gdy kaligula kazał zabrać posąg do rzymu i robotnicy rozpoczynali rozbiórkę rzeźby, zeus zaczął się śmiać, zawalił się sufit i robotnicy uciekli. 

zeusksis z heraklei namalował winogrona tak realistyczne, że ptaki zlatywały się aby je zjeść. 

parrajos namalował zasłonę, a zeuskis poprosił o odsunięcie jej, by mógł zobaczyć co zakrywa. uznał się za pokonanego ponieważ on oszukał jedynie ptaki. 

zueksis z heraklei umarł ze śmiechu podczas malowaniu obrazu przedstawiającego afrodytę, gdyż staruszka, która zamówiła dzieło zażądała, aby była modelką do tego obrazu.

 

24. 11. 12. bohater filozof

 

platon urodził się w tym samym dniu roku co apollo, z dziewicy. jego ojcu aristonowi pojawił się we śnie apollo, co powstrzymało go od kontaktów seksualnych z żoną do czasu narodzenia dziecka. rodzice wzięli go na górę hymet aby złożyć ofiarę bogom. pszczoły złożyły miód na jego ustach, aby spełniła się przepowiednia, że z jego ust będzie płynąć mowa słodsza od miodu.

 

24. 11. 13. bohaterowie związani ze sprawiedliwością

 

pewien człowiek pożyczył pieniądze od znajomego, a kiedy pożyczkodawca upomniał się o zwrot, wyjechał z miasta. spotkał horkosa, który powiedział, że przybył ścigać złych ludzi. człowiek zapytał go kiedy wróci, a bóg przysięgi powiedział, że za 30-40 lat. człowiek zawarł kolejną umowe pożyczki, której nie dotrzymał. zjawił się horkos i zaciągnął go nad urwisko. człowiek zapytał go dlaczego tak szybko zjawił się, a on na to, że jeśli ktoś go prowokuje przychodzi wcześniej, może pojawiać się nawet codziennie (ezop). 

glaukos, syn epikydesa, udał się do wyroczni delfickiej po radę, czy wydać pieniądze, które przysiągł strzec, a wyrocznia na to, że nie, gdyż horkos wyśle po niego i jego potomstwo swojego straszliwego syna bez imienia, rąk i nóg, ale z nieustanną żądzą karania (herodot). 

damon i pytiasz byli pitagorejczykami i przyjaciółmi. przybyli do syrakuz, gdzie pytiasz został oskarżony o udział w spisku przeciwko władcy dionizjosowi i. poprosił o możliwość odwiedzenia domu, aby pożegnać się z rodziną i załatwić sprawy osobiste. król nie zgodził się podejrzewając możliwość ucieczki. damon zgodził się zostać pod strażą za przyjaciela i ponieść ewentualną śmierć, gdyby ten nie wrócił. gdy pytiasz nie wracał król nakazał przygotować egzekucję. w ostatniej chwili wrócił pytiasz i opowiedział, że jego statek został porwany przez piratów, a potem został wyrzucony za burtę i ledwo dopłynął do brzegu na czas. król uwolnił obydwu (arystoksenos).


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon