5. religia celtów

5. 8. narodziny, życie, śmierć
 

5. 8. 2. życie
 

5. 8. 2. 1. narodziny
 

boginiami narodzin były trzy matrony.
 

5. 8. 2. 1. dola, los, przeznaczenie
 

brak w mitologii celtyckiej przekazów podobnych do tych, które istnieją w mitologii słowiańskiej, o demonach, boginiach lub wróżkach, które pojawiały się w momencie narodzin i wyznaczały los noworodka. fatalizm u celtów przejawia się raczej z pewnego rodzaju klątwach, zwanych geis, które były rzucane tu i ówdzie, i od których można było uwolnić się jedynie przez wykonanie szeregu skomplikowanych zadań, o geis piszę więcej w rozdziale poświęconych magii. 

według przepowiedni (geis) balor miał zostać zabity przez wnuka. aby temu zapobiec, uwięził córkę ethlinn w kryształowej wieży. cian z pomocą druidki birog dostał się do wieży. kiedy urodził się wnuk balora lugh, balor wrzucił go do morza. birog uratowała lugha i oddała pod opiekę manannn mac lira. opiekunką lugha została tailtiu. w bitwie pod magh tuireadh balor został zabity włócznią rzuconą przez lugha w jego jedyne oko.
 

5. 8. 2. 2. płodność
 

dagda - bóg płodności. aine - bogini płodności. beli - bóg płodności. inghean bhuidhe - bogini dojrzewania i płodności rosmerta -bogini płodności. sirona - bogini płodności. banba - bogini płodności. ceridwen - bogini płodności, smertius - bóg płodności. 

wśród celtów znane są tak zwane sheela na gig - maszkarony architektoniczne przedstawiające kobietę ze sromem szeroko rozwartym własnymi rękami. można je zobaczyć we francji, hiszpanii, na wyspach brytyjskich, w norwegii, szwajcarii, czechach, słowacji. związane są z kultem płodności i kultem boginii matki. w niektórych kościołach zostawiono je jako przykład pożądania, obrzydliwość i dowód na grzeszność kobiet.
 

5. 8. 2. 2. 1. płodność i rodzina
 

trzy matrony, postacie dojrzałych kobiet, opiekunki rodziny, narodzin i płodności, przedstawiane były w momencie karmienia niemowląt lub trzymania rogów obfitości lub koszów z owocami.
 
brigid jest boginią płodności jako "ogień paleniska". 

epona, jako bogini płodności i urodzaju, była przedstawiana z dzieckiem u piersi lub dwojgiem dzieci u boku, także z rogiem obfitości lub koszem owoców. 

wikipedia wspomina o istnieniu poliandrii wśród brytów.
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon