7. hinduizm (wedyzm, braminizm, hinduizm), adźiwikowie, joga, mitologia indii, religie cyganów

7. 9. 3. osoby
 

hinduizm wytworzył mnóstwo ról społecznych wywodzących się z religii, które do tej pory (mitologia słowiańska, celtycka i germańska) mogliśmy spotkać tylko w formie szczątkowej jako „pionierów” lub „prekursorów” gatunku.

takie rodzaje ról społecznych jak asceta, pustelnik, osoba poddająca się medytacji religijnej, nauczyciel i przewodnik duchowy, przywódca religijny, reformator religii, założyciel religii, święty, wykształciły się w formie ostateczniej, a następnie były tylko przejmowane przez judaizm, religie chrześcijańskie, religie dharmiczne i okultystyczne.

takie kategorie jak cudotwórca, ezoteryk, członek sekty, męczennik, mędrzec, misjonarz, mnich, mistyk, teolog, patron, występują w początkowej formie rozwoju i rozwiną się w judaizmie, chrześcijaństwie albo w religiach okultystycznych.

a takie formy występują tylko w religiach dharmicznych, a w judaizmie i chrześcijaństwie nie pojawią się: guru, jogin, ryszi.
 

7. 9. 3. 1. kapłani
 

patronem stanu kapłańskiego jest pradźapati. kapłanem aśurów był śukra.

atharwanowie (atharwaweda) to ród mitycznych, półboskich kapłanów, którzy zajmowali się praktykami zapewniającymi pomyślność, mieli zdolność uśmiercania czarami wroga. protoplastą atharwanów był atharwan, najstarszy syn brahmy, kapłan ognia, zaklinacz, autor atharwawedy.

angirasowie (atharwaweda) to mityczni kapłani (bramini) ognia wywodzący się od bryhaspatiego (pana modlitwy i kapłana dewów), wykonawcy "wrogich praktyk magicznych", którzy odwracali zło i nękali wrogów, wypowiadali zaklęcia sprowadzające nieszczęście na każdego, kto znieważył kapłana, jego żonę i krowy. najstarszym angirasem jest agni.

okres wedyjski charakteryzuje się podziałem kapłanów biorących udział w ceremonii składania ofiary na kilka kategorii, a to:

- hotar, który recytował hymny rygwedy, głosił chwałę bogów i zapraszał ich do udziału w ofierze; agni jest najmądrzejszym i najdoskonalszym kapłanem (hotarem); na dworach królewskich do ich obowiązków należało dokonywania ofiar jadźna,

- udgatar (kantor, śpiewał teksty (hymny) samawedy), na dworach królewskich do ich obowiązków należało uczestniczenie w obrzędach ofiarnych jadźna,

- adhwarju, który recytował półgłosem formuły jadźurwedy, wykonywał czynności manualne związane z obrzędem, podczas jadźni wlewał ofiarę do ognia.

- brahman - główny kapłan, czuwał nad poprawnością wszelkich czynności związanych z ofiarą, w myślach recytował zaklęcia atharwawedy, chroniąc w ten sposób uczestników przed niebezpiecznymi skutkami potencjalnych uchybień w obrządku.

osobę zlecającą odprawienie ceremonii nazywano jadźamana.

rytwidź to ofiarnik, kapłan odprawiający regularnie ofiary.

kapłana domowego królów zwano purohitem. wedy zalecały hindusom dużą aktywność rytualną: od ofiar składanych w domach do rytuałów królewskich (do 16 oficjantów).

kapłana, który był zwierzchnikiem ważnej świątyni, zwano mahantem.

wedy zaliczały do kapłanów także ryszich, autorów hymnów wedyjskich.

w hinduizmie rolę kapłanów pełnią bramini (którzy powstali z ust puruszy), członkowie najwyższej warny społecznej. etap braminizmu w rozwoju hinduizmu rozpoczyna się od zwycięstwa kapłanów nad kszatrijami, czego wynikiem był monopol braminów na składanie ofiar. z czasem bramini stali się najbardziej wykształconą warną w indii. zajmowali się kalendarzem, miernictwem, wyznaczaniem terminów prac polowych, nauczaniem, medycyną, czarodziejstwem. jako warna wchłaniali czarowników plemiennych i znachorów. obecnie przynależność do warny braminów opiera się na dziedziczeniu.

ci bramini, którzy znajdowali się w trudnym położeniu materialnym, zajmowali się z konieczności także rolnictwem i rzemiosłem, a nawet działalnością przestępczą.

bramin to osoba obdarzona brahmanem, natchniona duchowo, czysta od złych myśli i emocji, dążąca do mokszy i służąca społeczeństwu duchowo. ortodoksyjny bramin nie bierze do ust niczego czego sam nie przygotował, jest ścisłym wegetarianinem i abstynentem. unika czosnku i cebuli, jajek, afrodyzjaków i wszelkich substancji, które mogą wpływać na świadomość.

braminem był wamana.

w świątyni paśupatinath w katmandu kapłani zwani są bhattami. naczelny kapłan to mul, bhatt lub raval. odpowiada tylko przed królem nepalu. w tej świątyni adi śankara w vi w zaprzestał składania ofiar z ludzi.

zgodnie hinduimem balijskim bramini dzielą się na pedanda - odpowiedzialnych za rytualne oczyszczenie wody do obrzędów i pemangku - składających ofiary podczas ceremonii.

kapłanem niewedyjskiego kultu płodności jest wratja.

w indii rolę religijną pełniły także kapłanki.
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon