12. gnostycyzm, manicheizm, mitraizm

12. 9. 7. prześladowania religijne
 

manicheizm był prześladowany w persji przez zaratusztrian, w cesarstwie rzymskim, przez chrześcijan, przez muzułmanów, którzy wyznaczali specjalne osoby do ścigania manichejczyków.

edykt dioklecjana (303), który zabraniał praktykowania chrześcijaństwa, uderzył także w manichejczyków.

paulicjanie byli prześladowani za katolikosa ormian nersesa iii (641-661) i od początku panowania cesarza justyniana ii (koniec vii w). prześladowania nasiliły się w ix w i skończyły za czasów regencji teodory i cesarza bazylego i macedończyka (ix w).

bogomili byli prześladowani przez hierarchię kościelną i państwową.

albigensi i katarzy byli prześladowani za innocentego iii. po krucjacie antykatarskiej działania prześladowcze podjęła inkwizycja dominikańska. stosowanie kary śmierci miało aprobatę kościoła katolickiego. w 1233 grzegorz ix dał dominikanom władze inkwizytorów, synody w walencji (1248) i w albi (1254) zakazały obecności adwokatów i obrońców na procesach.
 

12. 9. 7. 2. zamieszki na tle religijnym
 

w 1143 grupa katarów została aresztowana w nadrenii i zlinczowana przez tłum (ach ci niemcy). samosądy odbyły się także w 1114 w soissons, w 1143 (trzech katarów spalono w bonn) i 1163 w nadrenii, w 1167 w vezelay.

szczególnym okrucieństwem i pochopnością w podejmowaniu decyzji zasłynął inkwizytor konrad z marburga. inny słynny z okrucieństwa inkwizytor to robert le bourge. w 1235 wygnano inkwizytorów z tuluzy. w 1242 zamordowano inkwizytorów wilhelma arnolda i stefana z saint-thibery w avignonet. w 1252 zabito inkwizytora piotra z werony.
 

12. 9. 7. 3. wojny religijne, krucjaty
 

w 1208 katar zamordował piotra de castelnau. w 1209 rozpoczęto krucjatę pod wodzą szymona z monfort. z ramienia kościoła udział w niej wziął arnaud amaury.

w 1215 rajmund vi, hrabia tuluzy, został ekskomunikowany i pozbawiony włości. 22 lipca w beziers w kościele św marii magdaleny zabito 7000 osób, w tym kobiety i dzieci (pewnie liczba zawyżona), okaleczono kilka tysięcy.

w 1228 traktat w meaux został podpisany przez rajmunda vii. na mocy tego traktatu rajmund poddał langwedocję królowi francji i zaaprobował narzucone zasady tropienia heretyków i dostarczania ich trybunałom inkwizycji.

krucjata zakończyła się w 1244 zdobyciem montsegur i spaleniem ukrywających się tam doskonałych.

w 1276 odnotowano upadek sirmione, ostatniego punktu oporu katarów we włoszech. schwytano 170 przywódców, wielu spalono na stosie.

katarzy nie czcili krzyża, ale znany jest krzyż katarów. być może ma on znaczenie jedynie wojskowe lub wojenne, albo też został katarom przypisany bezpośrednio z wojennych znaków tuluzy (obok krzyż katarów i flaga tuluzy, źródło wikipedia).
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon