14. religie indian i eskimosów

14. 8. 2. 2. 3. fallicyzm
 

baklum chaam to falliczny bóg żyzności pól i płodności zwierząt (majowie).

inni falliczni bogowie to icelaca (honduras) i pamuri mahse (desanowie).

kokopelli to bóstwa falliczne płodności (pueblo, hopi). kokopeltiyo, męski kokopelli grający na flecie, miał ogromny fallus, ogromny garb i sakralne ptasie pióra na głowie. odwiedzał wioski i rozsiewał dobry humor i szczęście swoją muzyką (hohokam, hopi).
 

14. 8. 2. 2. 4. pijaństwo, alkohol, narkotyki
 

ixtlilton to bóg opilstwa, nietrzeźwości i wina (majowie).

ixtlilton był bogiem opilstwa (aztekowie).

ixcuina to bogini odurzenia alkoholowego (aztekowie).

w czasie roku cauac święta ofiarne kończyły się pijaństwem do nieprzytomności (majowie).

pox to mocny napój alkoholowy z trzciny cukrowej, który ma znaczenie rytualne i jest spożywany na zakończenie modlitw lub podczas obrzędów leczniczych celebrowanych przez szamanów (curandero) (tzeltalowie, tzotzilowie).

centzon totochtin to czterysta królików, dzieci mayahuel i patecatla, pomniejszych bóstw lub istot księżycowych, kojarzonych z pulque, uosabiających pijaństwo i poszczególne stopnie upojenia alkoholowego. jeden królik odpowiadał za określony nastrój wywołany przez pijaństwo (smutek, wesołość, lubieżnosć, gadatliwość, agresję, bezwstyd itp). każdy miał swojego królika. centzon totochtin wymagali złożenia ofiary po każdym upiciu się. inna wersja mówi o sporządzania wina z drzewa maguey. centzon totochtin upijają się tym winem i korzeniami ucpactl dodawanymi do wina. do grupy centzon totochtin należeli: ometochtli, tlamatzincatl, izquitecatl, tepoztecatl (bóg pijaków), papaztac, tlacultetl, tezcatzoncatl ome tochtli, ome tochtli yiauhqueme, ome tochtli tomiauh, acalua ome tochtli, tilhua ome tochtli, ome tochtli nappatecuhtli (aztekowie).

mayahuel, bogini pulque, małżonka xochipilli lub patecatla, będąc zwykła kobietą odkryła, że sok z agawy zamienia się w pulque, przez co została przez bogów uznana za równą im. spożywając pulque ludzie wpadają w trans i łączą się z mayahuel i innymi bogami. dlatego zaczęto używać pulque do celów religijnych, a później także rozrywkowych (aztekowie).

patecatl był panem rośliny pulque (aztekowie). xipe totec był wychwalany przy spożywaniu pulque.

alkoholem pojono kapłanów i skazańców. bóg pijaństwa był formą demona, który bezwzględnie ścigał nadużywających alkoholu i pił ich krew. pulque otrzymywali wojownicy przed udaniem się na bitwę. (aztekowie).

a teraz uwaga! uwaga! pijaństwo pulque bez specjalnych okoliczności było niedopuszczalne. przy pierwszym wykroczeniu osoba z niższych sfer była skazywana na zburzenie domu i życie na polu. arystokraci najczęściej byli skazywani za nadużywanie alkoholu na śmierć (aztekowie).

zgodnie z legendą tollan, pradawna stolica tolteków upadła z powodu alkoholizmu mieszkańców, którzy nie chcieli pracować ani służyć w armii, dlatego prawo azteckie zabraniało spożywania alkoholu do 30 roku życia pod karą śmierci. zakaz obowiązywał także ród królewski. od 30 do 60 roku można było sporadycznie upić się w określonych okolicznościach. po 60 roku życia można było upijać się bez ograniczeń (aztekowie).

zaszczytem dla kuraki było napić się kukurydzianego (wytwarzanego ze specjalnego gatunku kukurydzy - chicha de jora) piwa chicha razem z władcą. następowało rytualne przepicie władcy do słońca. chicha zawiera 1%-3% alkoholu (inkowie).

orehu przekazała ludziom tytoń (arawak).

wszystko, także przedmioty, posiada indywidualną duszę (manitu), z którą można komunikować się za pomocą dymu z palonego tytoniu (kikapowie).

epena to halucynogenny proszek wciągany nosem dający siłę myśliwym i zapewniający obfitą zdobycz (janomamowie).

zwierzęta mogą porozumiewać się z ludźmi, np podczas podróży duszy ludzkiej po spożyciu napojów halucynogennych (achuar).

znany jest posąg xochipilli, na którym wyryto rośliny odurzające: grzyb psylobicynowy (psilocybe aztecorum), tytoń szlachetny, sinicuichi (heimia salicifolia), powój, cacahuaxochitl (quararibea funebris) i jedna roślinę niezidentyfikowaną (aztekowie).

mistekowie używali psylocibe aztecorum.

psilocybe aztecorum jest do dzisiaj używany w regionie popocatepetl. po trzydniowej głodówce, abstynencji od rozmowy i stosunków seksualnych, szaman udaje się w góry i tam spożywając jedynie miód, modli się o umiejętność rozpoznawania chorób i moc uzdrawiania.

patecatl jest uważany za odkrywcę pejotlu (aztekowie).

pejotl jest jednym ze świętych elementów świata (huiczole).

nagual odczuwa powiązanie z roślinami mocy, takimi jak peyotl (nagualizm).

korzeń pejotla jest spożywany zamiast wina. do niego dodaje się grzyby (nanacatl) jako środek oszałamiający, po czym następują tańce i śpiewy do rana (chichimekowie).

nazwa apaczy mescalero wzięła się od meskaliny, której używali do wywoływania transu i wizji.

ayahuasca to napój psychodelik z poganka rutowatego (peganum harmala), banisteriospsis caapi, psychotrii viridis lub diplopterys cabrerana, który ma działanie halucynogenne i jest sporządzany przez szamanów w celach leczniczych, wprowadzenia się w trans i jasnowidzenie oraz kontakt z mityczną pamięcią plemienia. napój jest spożywany przez szamana i pacjenta, po czym doświadczają wizji, w czasie których duchy dyktują im jak ma przebiegać kuracja. innym celem spożywania napoju jest wykrywanie klątw i uroków będących przyczynami chorób. seanse z reguły dbywają się w nocy. towarzyszą im starodawne pieśni, okadzanie, muzyka, tańce rytualne. osoby biorące udział w rytuałach doznają duchowych objawień tłumaczących ich cele na ziemi, prawdziwą naturę wszechświata, dotyczą czystej miłości, mądrości, wglądu we własne wnętrze połączonego z utratą ego. uczestnicy otrzymują wskazówki jak być dobrą osobą, na ile tylko to możliwe, doznają przebudzenia i odrodzenia (ameryka południowa).

zioło calea ternifolia było wykorzystywane do wywoływania świadomych snów w celu przewidywania przyszłości. jako zioło lecznicze pełniło prawdopodobnie rolę placebo, rozjaśniało zmysły. jako liście boga, było wykorzystywane przy poszukiwaniu zaginionego członka plemienia. służyło do palenia lub picia (chontal).

podczas rytuału yuwipi szaman używa kalumetu (dakotowie).

mazatekowie, podczas nocnych obrzędów, oddawali cześć grzybom, a potem je wolno żuli i połykali. firma sandoz (ta od lsd) przeanalizowała związki chemiczne w grzybkach, czyli psylocybinę i psylocynę i wypuściła syntetyczną psylocybinę.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon