18. religie azji (nowa gwinea, indonezja, filipiny, indochiny, mongolia, syberia, azja środkowa, ludy tureckie, kaukaz, hunowie i inne ludy z okresu wędrówki ludów)

18. 9. 5. 4. ofiary
 

kalasze składali w świątyniach ofiary z kóz i żywności, ofiary z mleka na święto dżoszi, zboża, sera i wina na święto uszao.

tengri otrzymywał od turkutów (przodków ludów tureckich) ofiary w piątym miesiącu roku z owiec i koni; raz do roku składano ofiary w jaskini przodków.

tengri dostawał ofiary z wołów, koni, baranów, zwłaszcza przed bitwą lub w okresach klęsk żywiołowych (hunowie, ludy tureckie, ludy mongolskie).

aby przebłagać boga piorunów kuara składano ofiary (hunowie).

demonom składano ofiarę z rosołu wylewanego za drzwi. idolom składano w ofierze zwierzęta przeznaczone na ubój. idolom domowym (jurtowym?) składano ofiary z pierwszego mleka oraz jedzenie lub napój przed każdym posiłkiem. po uboju składano idolom serce, które po nocy gotowano i spożywano. księżycowi, ogniu, wodzie i ziemi składano przed porannym posiłkiem pierwociny pożywienia i napoju (mongołowie).

deifikowanemu czyngis-chanowi lub jego idolowi składano dary, w tym narowiste konie i inne zwierzęta. kiedy je zabijano, starano się nie łamać im kości, które palono (mongołowie).

naty otrzymywały drobne ofiary z kwiatów lub owoców (np nieobłupiony orzech kokosowy, reprezentujący, między innymi, mahagiriego i jego atrybut). natowi bo bo gyi składa się szale i longyi (rodzaj ubrania, sarongu, lungi) (mjanma).

nang tani dostaje  słodycze, kadzidło, kwiaty. ludzie wiążą kawałki satynowych kolorowych ubrań lub kolorowego jedwabiu wokół pni i na drzewach, które zamieszkują bóstwa (tajowie).

rytuał egzorcyzmów sanni yakuma polega na tym, że demonom daje się dary, w zamian za które mają zgodzić się na opuszczenie osoby, którą prześladują (sri lanka).

kwiaty bambusa zanosi się do thanha gionga (wietnam północny).

muzyka gongów i taniec stosowane są podczas składania ofiary wołu. dźwięki gongu wprowadzają młodych mężczyzn w trans, podczas którego dźgają wołu przywiązanego do drzewa, aż zwierze padnie. ofiara ma ubłagać duchy, by zapewnić dobre zbiory i długie życie (wietnam).

wiara w magiczne właściwości kury powodowała, że składano ją w ofierze zmarłym. czasami składano gęś. na cmentarzyskach znaleziono skorupki jaj kurzych i gęsich malowanych i zdobionych wydrapywaniem (awarowie).

jesienią składano ofiary morzu, by zapewnić obfite łowy (czukcze nadmorscy).

mongołowie składali ofiary w intencji uzdrowienia chorego.

dołganie mocują u podstawy grobowca deseczkę do składania ofiar duchom.
 

18. 9. 5. 5. wróżenie
 

nang mai to duchy, wróżki związane z drzewami. złą wróżbą było wycięcie drzew z kępy w której mieszkają nang tani (tajowie).

częścią rytuału phi fa jest przepowiadanie przyszłości (tajlandia, laos).

trzy wróżki o większej wartości znane są w wierzeniach wietnamczyków. wróżkami o mniejszej wartości jest 12 położnych.

szamani czuwańców przepowiadali przyszłość korzystając z antropomorficznych i zoomorficznych figurek z drewna, skóry, kości, kamienia.

wróżby, np z wnętrzości zwierząt podczas choroby stosowali mongołowie. potężny szaman teb tengri umiał przepowiadać przyszłość.

kowale byli uważani za związanych z szamanami, mogli wygłaszać przepowiednie. kowale mają moc większą niż duchy, gdyż duchy boją się dźwięku kutego żelaza (jakuci).
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon