18. religie azji (nowa gwinea, indonezja, filipiny, indochiny, mongolia, syberia, azja środkowa, ludy tureckie, kaukaz, hunowie i inne ludy z okresu wędrówki ludów)

18. 9. 6. pobożność, religijność
 

brak opisów zachowań, które dało by się opisać jako pobożność, religijność.

podbitym możnym kazano kłaniać się w kierunku południowym. składano bogom pokłony w południe, zmuszając do tego jeńców (mongołowie). piszę o tym dlatego, ponieważ bicie pokłonów ma bardzo duże znaczenie i do tej pory w odniesieniu do wierzeń innych kontynentów nie występowało w takim nasileniu, z czasem bicie pokłonów uzyska wartość niemal sakramentalną w prawosławiu i gnostyckich sektach prawosławnych.
 

18. 9. 6. 1. rytuał, ceremonia
 

mongołowie nie odprawiali ceremonii religijnych.

obrzędy hunów polegały na składaniu ofiar, rytualnych walkach na miecze, zapasach, wyścigach konnych, tańcach, orgiach. towarzyszyły im uderzenia w bębny.

podczas uroczystości kalasze śpiewają pieśni dradżahilak, zawierające ludowe podania i legendy, przy akompaniamencie bębenków. kobiety tańczą.

język buriacki jest językiem obrzędowym szamanów (buriacja).

kula to rytuał/ceremoniał polegający na okrężnej wymianie przedmiotów vaygu: soulava w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara, mwali - w kierunku przeciwnym. przedmiot okrąża region wokół wysp w przeciągu 2-10 lat. za przedmiot z jednej grupy otrzymuje się przedmiot z drugiej grupy. przedmioty muszą być ekwiwalentne. można dać przedmiot zastępczy (basi), ale w przyszłości należy wyrównać dysproporcję. przedmiotów nie należy przetrzymywać. przedmiot raz użyty zostaje kula na zawsze. podobnie człowiek przystępujący do kula pozostaje w nim na zawsze. im wyższa ranga społeczna tym wartościowszy przedmiot. im wyższa ranga osoby tym więcej partnerów kula (do kilkuset). ceremoniał związany jest z wyprawami na wyspy, magią (mwasila), zaklęciami, opowieściami o czynach przodków, legendami, pieśniami, poezją. kto łamie zasady kula, ten objęty jest ostracyzmem. udział biorą tylko mężczyźni. (nowa gwinea, luizjady, woodlark, archipelag triobrianda, wyspy d'entrecasteaux).

rytuał phi fa przeprowadza się dla osób, które przeszły długą chorobę. szaman jako medium kontaktuje się z duchem phi fa i zaprasza go do udziału w ceremonii. wyznacza datę, miejsce ceremonii, instruuje uczestników, kontroluje dekoracje na ołtarzu, przeprowadza ceremonię, która zawiera muzykę, śpiew, taniec wokół ołtarza. modlitwy i taniec trwają całą noc. uczestnicy wpadają w trans. ponieważ duch phi fa bierze udział w ceremonii, jego uczestnicy oczekują poprawy stanu zdrowia i ochrony przed złym losem. szaman stanowi ośrodek komunikacji z duchem. etapy uroczystości: zaproszenie bóstw i duchów, wyjaśnienie przyczyny zaproszenia, modlitwa o wsparcie, modlitwa o opiekę, pocieszanie chorego, zaproszenie phi fa by przyjęła dary, rytuał baasii, przepowiadanie przyszłości, odejście phi fa (tajlandia, laos).

rytuał baasii przeprowadza się np rozważając długą podróż lub ważne przedsięwzięcia życiowe. wierni siadają wokół niewielkiego stołu, na którym stoją dary, np banany, ryż, ciasteczka, pieniądze, alkohol ryżowy. starszy lub szaman recytuje formuły, uczestnicy chwytają dary lub łokieć osoby trzymającej dar. starszy lub szaman wiąże kawałek sznurka wokół nadgarstka. chodzi o to, aby duchy opiekuńcze składające się na duszę zostały sprowadzone do ciała osoby, co zapewni jej ochronę przed ważnym przedsięwzięciem. gdy starszy skończy, pozostali kontynuują wiązanie pętli na sznurku. każdy wiąże pętlę na sznurku wokół nadgarstka kogoś innego i szepce dobre życzenia. sznurek musi być noszony przez trzy dni (laotańczycy).

agar (zwłaszcza z rośliny aquilaria malaccensis) jest używany do produkcji kadzideł używanych podczas obrzędów religijnych (azja południowo-wschodnia).

plemię akha używa rytualnych huśtawek.
 

18. 9. 6. 2. modlitwy
 

według jednego z haseł wikipedii mongołowie nie modlili się. zgodnie z innymi hasłami mongołowie odmawiali modlitwy w intencji uzdrowienia chorego, modlili się o zdrowie spalając wonności i kadzidła na cześć tengriego, mieli nawet pismo sojombo, które służyło do spisywania modlitw.

modły do tengriego wznoszono np przed rozpoczęciem wojny. dowodzący wojskami modlili się na szczytach gór, albo przez trzy dni w namiotach. przez ten czas wojska wzywały niebo (hunowie, ludy tureckie, ludy mongolskie).

podczas rytuału phi fa odmawiane są rytualne modlitwy, min modlitwa o wsparcie i modlitwa o opiekę (tajlandia, laos).

ceremonię ysyach rozpoczyna biały szaman odmawiając modlitwy (jakuci).

murgul to wspólna modlitwa, czytana na stojąco, która przyspieszy przyjście mesjasza. odmawiana jest w miejscach odosobnionych, lecz łatwo dostępnych, przed ołtarzami kure z dzikówki lub całymi kompleksami ołtarzy sume. stałym elementem rytuałów jest jałowiec (burchanizm).
 

18. 9. 6. 4. pielgrzymki
 

położona w pobliżu góry puppy góra taung kalat stanowi centrum pielgrzymkowe związane z kultem natów (mjanma).
 

18. 9. 6. 6. opętanie, egzorcyzmy
 

ofiary zaatakowane przez demony yakseya wymagają kuracji i egzorcyzmów. rytuał egzorcyzmowania nazywa się sanni yakuma, łączy się z tańcem pahatharata, biciem w bębny i tańcami tancerzy przebranych za demony. egzorcyzmy są długie i szczegółowo sprocedurowane. demonom daje się dary w zamian za które mają zgodzić się na opuszczenie opętanego (sri lanka).

w przypadku owładnięcia przez duchy przeprowadza się rytuał, którego częścią jest taniec lam phi fa (tajlandia, laos).
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon