19. japonia, shinto, aum shinrikyo, ajnowie, korea, czondoizm

19. 3. 9. 3. dni tygodnia
 

nazwy dni tygodnia nawiązują do planet i żywiołów wywodzących się z taoistycznej koncepcji yin i yang.

 
sekki to 24 dni w roku dzielące go na 24 równe części (np risshun - 4 ii - początek wiosny, shunbun - 21 iii - równonoc wiosenna, rikka - 6 v, początek lata, geshi - 21 vi - przesilenie letnie, risshu - 7 viii - początek jesieni, shubun - 23 ix - równonoc jesienna, ritto - 7 xi - początek zimy, toji - 22 xii - przesilenie zimowe).

pojęcie zassetsu obejmuje sekki i inne dni związane z porami roku, a pojęcie ko obejmuje 72 dni w roku sekki/3.

sezonowe święta to oficjalne święta obchodzone podczas okresu edo - 7 i - nankusa no sekku (uczta siedmiu ziół), 3 iii - momo no sekku (święto brzoskwiń, dzień dziewcząt, hina-matsuri), 5 v - tango no sekku (narodowy dzień dziecka), 7 vii - tanabata (astralne święto zakochanych), 9 ix choyo (kiku no sekku, festiwal chryzantem).

rokuyo to sześć dni wróżących, czy będzie się miało w danym dniu szczęście czy nie. wylicza się je z roku księżycowego, w którym każdy miesiąc liczy 30 dni. styczeń zaczyna się od sensho, luty od tomobiki, marzec od senbu, kwiecień od butsumetsu, maj od taian, czerwiec od shakko, lipiec znowu od sensho i następne miesiące od dni w dotychczasowej kolejności. ponieważ rok księżycowo-słoneczny na 360 dni, a gregoriański 365 lub 366 dni do przeliczenia dni trzeba zastosować tabelkę i trzeba wiedzieć od którego dnia zacząć liczenie.

wróżby z poszczególnych dni:

- sensho - szczęście przed południem, pech po południe, dobry dzień na rozpoczynanie,

- tomobiki - złe rzeczy przytrafiają się twoim przyjaciołom, unikać pogrzebów,

- senbu - pech przed południem, szczęście po południu,

- butsumetsu - dzień śmierci buddy, najbardziej pechowy, unikać ślubów,

- taian - najszczęśliwszy dzień, dobry na śluby,

- shakko - godzina konia 11.00-13.00 jest szczęśliwa, reszta dnia pechowa.
 

19. 3. 9. 4. miesiące
 

miesiące miały po 30 dni i dzieliły się na 3 dekady, co było także używane w astrologii: kami-no toka (górna dziesiątka, jojun), naka-no toka (środkowa dziesiątka, chujun), shimo-no-toka (dolna dziesiątka, gejun), co oznacza, że u japończyków czas schodzi z góry na dół po osi y, a nie jak na zachodzie po osi x z lewa na prawo.
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon