19. japonia, shinto, aum shinrikyo, ajnowie, korea, czondoizm

19. 8. 2. 2. 3. fallicyzm
 

z kultem fallicznym powiązany był dosojin.
 
amenouzume to bogini powiązana z kultem fallicznym.
 
fukurokuju miał wysokie czoło - symbol falliczny.
 
sarutahiko to falliczne bóstwo płodności.
 
falliczne czerwone nosy mają tengu i saratahiko.
 
atrybutem tanukiego są ponadwymiarowe jądra symbolizujące szczęście w finansach. jest przedstawiany jako mnich grający na jądrach jak na bębenku.
 
hipoteza: tabliczki przodków są symbolem fallicznym (jakiś zdeklarowany, aczkolwiek bezmyślny miłośnik freuda mógł to wymyślić).
 

19. 8. 2. 2. 4. pijaństwo, alkohol

 

shojo, rudowłosy duch mórz, kocha alkohol.

atrybutem tanuki jest butelka sake reprezentująca cnotę, zaletę i wartość.

jurojin otrzymuje w ofierze sake, którą bardzo lubi.

amazake-babaa to stara kobieta, która przynosi choroby i prosi o sake.

shuten doji to demon oni, "mały pijak", "dziecko-pijak".

susanoo zabił ośmiogłowego smoka yamata no orochi w ten sposób, że kazał przygotować osiem wielkich kadzi pełnych sake. kiedy smok upił się do nieprzytomności i zasnął, susanoo pokrajał go na plasterki.

przyjaciele założyli się z toku o beczułkę sake o to, że nie wytrzyma jednej nocy na uroczysku maki, miejscu spotkania lisów.

kawa-uso to rzeczna wydra, która lubi alkohol.

kameosa to opętany stary dzban zawierający sake lub wodę. może przybierać cechy ludzkie.

sake znana jest od okresu yayoi (300 pne - 300). istniał urząd cesarski sake-no-kami do spraw wytwarzania i dostarczania sake na dwór cesarski na potrzeby obrzędów i rytuałów. od ix w produkowano sake w chramach shinto.

kagami-biraki to ceremonia picia sake w czasie świąt lub uroczystości. beczki sake wystawiano do wspólnego poczęstunku, co miało przynieść szczęście.

sake pije się podczas świąt:

- hina-matsuri - pije się toast brzoskwiniową sake (momo-zake) za pomyślność dziewcząt, by wyrosły zdrowe,

- komodo-no-hi - pije się shobu-sake z płatkami irysów,

- 30 vi pije się natsuoshi-no-sake aby usunąć nieczystości nagromadzone w pierwszej połowie roku, rolnicy składają sobie życzenia łagodnego lata i obfitych zbiorów jesienią,

- choyo-no-seku (festiwal chryzantem), 9 ix - uprawia się wspinaczkę na wzniesienie i picie chryzantemowego sake, co pozwala uniknąć niepowodzeń,

- sejin-no-hi - po raz pierwszy pije sake osoba, która staje się dojrzała (w japonii legalnie po ukończeniu 20 lat),

- yukimi-zake - zwyczaj picia sake podczas podziwiania krajobrazu.

toso to ceremonialne ostre sake z dodatkiem ziół.

w czasie chuseok (święto plonów) pije się napoje alkoholowe (korea).

soju to napój alkoholowy destylowany na bazie ryżu, ziemniaków, jęczmienia, batatów lub tapioki. trochę słodszy od wódki, podawany w czasie święta seollal (korea).

w czasie święta daeboreum (święto pierwszej pełni księżyca) pije się wino gwibalgisul (korea).

podczas samjinnal, święta przylotu jaskółek, pije się azaliowe wino dugyonju (korea).
 

19. 8. 2. 3. inicjacja
 

rytuał inicjacyjny genpuku był stosowany do xix w. chłopcy z rodów samurajskich w wieku od 10 do 16 lat otrzymywali eboshi (dorosłe imię). wraz z "dorosłym" imieniem, chłopcy otrzymywali kudu, a także fundoshi (japońskie majtko-stringi).

kanrei to odmiana genpuku dla arystokracji. po ceremonii chłopcy-mężczyźni mogli zakładać rodziny, brać udział w ceremoniach religijnych. w świątyni kami - ducha opiekuńczego rodu, otrzymywali dorosły ubiór i zmieniali uczesanie.

dziewczęta mogły zawierać małżeństwa po ceremonii mogi, w której uczestniczyły w wieku pomiędzy 12 i 16 rokiem życia podczas ceremonii otrzymywały kimono (mo). oznaką dorosłości były np uczernione zęby i zgolone brwi (pomalowane wyżej na czole).

mizuage to rytuał przejścia gejszy lub prostytutki polegający na pozbawieniu dziewictwa. od 1958 nielegalny. dzisiaj młodsza maiko zmienia się w starszą maiko (uczennicę na gejszę) między 13 i 15 rokiem życia. bogaty japończyk kupował honor odebrania dziewictwa za wielkie pieniądze. rytuał trwał siedem dni. maiko mogła zmienić kołnierzyk z czerwonego na biały i fryzurę z wareshinobu na ofuku. starsze maiko stosują różne fryzury na różne okazje, np w czasie gion matsuri - katsuyama, na nowy rok i hassaku (święto maiko odprawiane po upłynięciu pierwszego półrocza każdego roku) - yakko-shimada.
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon