19. japonia, shinto, aum shinrikyo, ajnowie, korea, czondoizm

19. 9. 7. prześladowania religijne
 

nie należy zapominać o krwawych prześladowania chrześcijan, których eksterminowano od 1587 po wydaniu edyktu w tej sprawie (np męczennicy z nagasaki).

wyznawcy sekty tenrikyo byli przedmiotem prześladowań za czasów restauracji meji za synkretyzm z buddyzmem.

po restauracji meiji (1868) shinto było podstawą szowinistycznej postawy władz japońskich, filarem militaryzmu, aż do klęski w czasie II wojnie światowej. shinto wykorzystywano także jako element propagowania nacjonalizmu w koloniach, min na tajwanie. w lata 1937-1945 japończycy nakazali likwidację ołtarzy przodków na tajwanie i zastąpienie ich ołtarzami shinto (kamidana) lub buddyjskimi (butsudan). w 1937 usunięto wróżbitów i geomantów feng shui ze świątyń taoistycznych, niszczono świątynie nazywając to "wysyłaniem bogów do nieba".

obecnie art 20 konstytucji gwarantuje wszystkim wolność wyznania. państwo nie udziela żadnych przywilejów organizacjom religijnym; nie mogą również one mieć jakiejkolwiek władzy politycznej. "nikt nie może być zmuszany do brania udziału w aktach, ceremoniach, obrzędach i praktykach religijnych, państwo i jego organy powstrzymują się od nauczania religii oraz od wszelkiej innej działalności religijnej".
 

19. 9. 7. 1. bandytyzm religijny
 

członkowie sekty aum shinrikyo (obecnie aleph) dokonali w czasie szczytu komunikacyjnego tuż po 7.00 rano 20 marca 1995  ataku w tokijskim metrze przy pomocy sarinu. zginęło 12 osób, a 5.000 zostało rannych. w lipcu 2018 wykonano karę śmierci na członkach sekty (w tym na jej założycielu).
 

19. 9. 7. 3. wojny religijne
 

podczas ii wojny światowej, kiedy to shinto było filarem militaryzmu, kamikaze malowali sakura (kwiaty i drzewa wiśni) na bokach samolotów, zabierali ze sobą gałązki drzew na cześć cesarza-boga. rząd propagował wiarę, że dusze poległych wojowników odrodzą się w kwiatach.
 

19. 9. 8. cuda
 

wśród wyznawców shinto wiara w cuda jest powszechna, jakkolwiek cudownych zdarzeń nie spisuje się i nie otacza czcią.
 

19. 9. 9. okultyzm, spirytyzm, ezoteryka, parapsychologia
 

inugami to duch, zjawa, sprowadzana w celu zemsty lub jako strażnik, rodzaj shikigami przyzywanych przez osoby praktykujące onmyodo (japońska kosmologia ezoteryczna).

yatagarasu odgrywa ważną rolę w ezoterycznych obrzędach shinto dzięki umiejętności zmiany własnych kształtów.

tatami-tataki to poltergeist, który w nocy uderza w tatami.

yanari to poltergeist, który powoduje dziwne głosy.

ajnowie uważali, że ramat daje możliwość odbycia podróży w inne miejsce.

hyaku-monogatari to wieczorne spotkania grupy osób w celu opowiadania strasznych historii (kaidan). o zmroku zapalano świece. po zakończeniu opowiadań grozy gaszono po jednej świecy, gra miała elementy przyzywania, kaidany miały gromadzić energię duchową w pomieszczeniu, gaszenie świec jedna po drugiej miało pozwalać przychodzić duchom coraz bliżej i ujawniać się po zgaszeniu ostatniej świecy. obecnie organizowane są podobne konwenty anime i mangi z procedurą gaszenia latarek.
 

19. 9. 12. mesjanizm
 

onisaburo deguchi, założyciel sekty omoto, bóstwo ushitora no konjin, wcielenie boga kunitokachiego, wraz z małżonką toyokumunu został wypędzony przez złe bóstwo, które nawiedziło jego teściową nao i przepowiedziało koniec świata i jego odnowę. nastąpi rychły powrót wypędzonych bóstw, on sam jest mesjaszem (maitreją), który zjednoczy świat. w 1924 postanowił założyć "królestwo boskie na ziemi" w mongolii. członkowie sekty zostali aresztowani przez chińczyków i skazani na śmierć. po interwencji japońskiego konsula wrócili do japonii. według innej informacji sektę założyła nao deguchi w 1892 r.
 
 
Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon