20. religie chin (bez tybetu, mongolii wewnętrznej, sinciangu, mandżurii), taoizm, konfucjanizm, falun gong


20. 10. 2. 4. obrzędy i zwyczaje nie związane z porami roku


dajiao (wielka ofiara) - święto na cześć wspólnoty taoistycznej obchodzono co ok 6 lat w pekinie, hongkongu i na tajwanie. pomiędzy dajiao obchodzono mniejsze święta poświęcone wielkiej ofierze, np 1980 w gaoxiong, 1984 - w tainanie, w 1998 - w tajpej na cześć lu dongbina.

święto smoczych łodzi (daunwujie) odbywa się 5 dnia 5 miesiąca. wyścigi smoczych łodzi są także częścią chińskiego nowego roku. legenda mówi o poecie qu yuanie, który rzucił się w nurt rzeki miluo na znak protestu przeciwko korupcji i niesprawiedliwości władzy. na drzwiach wiesza się papierowe amulety i rzuca petardy, aby odpędzić złe duchy. tradycyjną potrawą są nadziewane głożyną pospolitą kulki z ryżu owinięte w liście bambusa (zongzi). zongzi wrzuca się także do wody jako pożywienie dla duszy qu yuana. kulminacyjnym punktem uroczystości są wyścigi smoczych łodzi. używa się łodzi wiosłowych z załogą do 12 wioślarzy . na dziobach mają wyrzeźbione smoki. tempo nadaje wioślarzom głos bębna, a kierunek siedzący na głowie smoczej nawigator z czerwoną chorągwią. obecnie wyścigi łodzi przekształciły się w zawody sportowe organizowane na całym świecie, także w polsce, np wyścigi smoczych łodzi na motławie, mistrzostwa świata w poznaniu w 2003 i 2014.

święto pastaai obchodzone jest co dwa lata w xi przez plemię saisiyat w celu udobruchania duchów "małych ludzi", które plemię saisiyat wymordowało w przeszłości, ponieważ "mali ludzie" zabierali im kobiety.

japońskie święto tango no sekku jest obchodzone 5 maja. pochodzi z chińskich obyczajów polegających na oczyszczaniu ciała i duszy ze złych duchów i dążenia do zapewnienia zdrowia i powodzenia w życiu. pierwsza hipoteza: wywodzi się z obrzędów onmyo i gogyo dotyczących jin i yang oraz pięciu żywiołów. w tym dniu zbierano zioła lecznicze, brano kąpiele aromatyzowane płatkami orchidei i spożywano alkohol z tataraku shobu. druga hipoteza: wywodzi się ze święta dworskiego sechi-e.


święta poświęcone bóstwom, deifikowanym bohaterom, ludziom i ich przodkom:


- mazu - festiwale i procesje na jej cześć organizowane są w daijia i beigang i gromadzą 4-5 mln pielgrzymów,

- xiwangmu - święto obchodzono 3 dnia 3 miesiąca,

- urodziny guanyin - 19 dnia 2 miesiąca księżycowego (lijiao),

- nefrytowy cesarz - święto powiązane z jego narodzinami odbywa się w dziewiątym dniu po chińskim nowym roku,

- caishenowi składano ofiarę 2 lub 5 dnia po nowym roku,

- wechtang - święto jest obchodzone 3 dnia 2 miesiąca kalendarza księżycowego,

- zhinu i niulang - święto qiqiao obchodzone 7 dnia 7 miesiąca księżycowego,

- konfucjusz - święto było obchodzone do 1952, 28 ix "dzień nauczyciela" w dniu urodzin konfucjusza (tajwan),

- marszałek wen - festiwale ofiarowania łodzi i powitania królewskich panów, na to święto budowane są łodzie, do których wkładane są wizerunki chorób, okręty podpala się i wypuszcza na szerokie wody (tajwan),

- lu ban - 13 czerwca festiwal na jego cześć, święto stolarzy, spożywa się potrawę z ryżu gotowanego z makaronem, krewetkami, fasolą, dzieci jedząc tą potrawę będą szybko rosły i będą mądre jak lu ban,

- shenlong, duchowy smok, jest czczony 15 dnia każdego miesiąca,

- święto boga miasta - 25 dnia 9 miesiąca kalendarza księżycowego,

- yifan - wielkie święta ku czci przodków, obchodzone są co 3-5 lat, obejmują składanie ofiar, uczty, tańce, śpiewy (mulam),

- fenglong, najważniejsze święto ludu maonan, podczas którego oddaje się cześć bogom i przodkom,

- święta poświęcone przodkom obchodzone są w ramach podklanów siri wywodzących się z klanów er, bracia matki domu odpowiedzialni są za obchodzenie świąt (mosuo).


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon