20. religie chin (bez tybetu, mongolii wewnętrznej, sinciangu, mandżurii), taoizm, konfucjanizm, falun gong


20. 11. 3 bohaterowie związani z wodą


pierwszy cesarz chin qin shihuang wysłał ludzi na poszukiwanie trzech magicznych gór (lub wysp) penglai, yingzhou i fangzhang, na których mieszkali bogowie, po eliksir nieśmiertelności. wyprawa nie udała się, a cesarz kazał utworzyć przy swoim pałacu jezioro i usypać na nim trzy wzgórza. to jezioro qin shihuang i wzgórza w parku bahai w zakazanym mieście.

cesarz huizong (1102-1126) uważał, że powódź jest dziełem smoka, poprosił niebiańskiego mistrza zhang jixiana, aby przywołał guan yu i poprosił go o pokonanie smoka.

qu yuan (340-278 pne), bóstwo o nieokreślonej płci, występowała przeciwko wojnom, za co musiał udać się na wygnanie. zrozpaczony popełnił samobójstwo w proteście przeciwko politycznemu zepsuciu topiąc się w rzece miluo. próby ratowania go i poszukiwanie jego ciała przez rybaków dały początek wyścigom smoczych łodzi w czasie święta duanwujie.


20. 11. 8. bohaterowie związani z ogniem


kowal deng próbował przez rok bezskutecznie odlać dzwon. w przeddzień terminu jego córka postanowiła poruszyć bogów i rzuciła się w płynny brąz. ojcu udało się jedynie wydobyć haftowany pantofel z wrzątku. dzwon został odlany, a cesarz poruszony ofiarnością dziewczyny nazwał ją "boginią złotego pieca" i kazał jej wznieść świątynię obok odlewni ojca. od tamtej pory dzwon znajduje się w wieży dzwonu w pekinie.


20. 11. 9. bohaterowie walczący z demonami


zhong kui jest łowcą demonów. jego atrybutem jest miecz, za pomocą którego wypędza szkodzące ludziom demony. kiedyś był biednym uczonym, który pragnął przystąpić do egzaminów urzędniczych. po drodze do pałacu odwiedził świątynię, w której upił się i obraził mnichów. za karę guanyin sprawiła, że stał się brzydki, nie dopuszczono go do egzaminów i popełnił samobójstwo. po śmierci został strażnikiem wejścia do piekieł, gdzie podlega mu 84.000 duchów.

kiedy cesarz zhenzong wyniósł huang di do rangi pierwszego przodka dynastii song i nakazał, żeby w każdej świątyni była sala poświęcona bogu guan yu, w jeziorze xiechi nagle zaczęło brakować wody. urzędnikowi ukazał się we śnie chi you zabity niegdyś przez huang di, który powiedział, że będzie z zemsty wyczerpywał wodę z jeziora. według innej wersji ukazał się we śnie osobie, która sprawowała kult chi you i domagał się zniszczenia świątyni huang di, inaczej wyczerpie wodę z jeziora, wstrzyma wzrost pięciu zbóż, spowoduje, że barbarzyńcy zaczną sprawiać kłopoty na granicy. cesarz wezwał taoistycznego niebiańskiego mistrza, który przywołał guan yu, który wydał wojnę chi you i pokonał go na czele armii żołnierzy-cieni. po pięciu dniach burz jezioro xiechi powróciło do poprzedniego stanu.


20. 11. 10. bohaterowie związani z gwiazdami


zhinu, córka cesarza niebios, mieszkała na wschodnim krańcu drogi mlecznej, gdzie tkała "szaty dla nieba" (obłoki). na ziemi mieszkał niulang, który źle potraktowany przez brata po stracie rodziców wziął ze sobą wołu i udał się w niezamieszkałe rejony, gdzie samotnie uprawiał ziemię. pewnego dnia wół ludzkim głosem powiedział mu, że tej nocy w srebrnym jeziorze będą kąpały się niebianki. gdy zhinu i jej siostry kąpały się w jeziorze niulang za radą wołu zabrał szaty zinhu i oświadczył że je odda, jeżeli zinhu wyjdzie za niego za mąż. tak się stało i mieli dwoje dzieci. po kilku latach władca niebios zauważył, że na niebie nie pojawiają się piękne chmury tkane przez zinhu. siostry zhinu powiedziały mu co się stało. wysłańcy władcy znaleźli zinhu i zabrali ją z powrotem do nieba. zrozpaczony niulang chciał odnależć srebrną rzekę, aby popłynąć nią po zinhu, ale bogowie zabrali ją między gwiazdy i stała się drogą mleczną. wół poradził niulangowi, aby po jego śmierci zdarł z niego skórę i ubrał się w nią dzięki czemu będzie mógł wznieść się do nieba. tak uczynił i z dziećmi wybrał się srebrną rzeką do niebios. żona władcy niebios wzburzyła wody, dzieci zaczęły wybierać wodę z łodzi czerpakiem, wzruszony tym widokiem władca niebios zezwolił małżonkom spotykać się raz do roku, wieczorem siódmego dnia siódmego miesiąca, na moście ułożonym przez sroki.


Waldemat Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon