22. religie mezopotamii (akad, amoryci, aramejczycy, asyria, babilonia, chaldea, elam, kasyci, sumer)

22. 9. 6. 6. opętanie, egzorcyzmy

 

czarownicy i magowie walczyli ze złymi mocami stosując zaklęcia, egzorcyzmy i wytwarzając talizmany (sumer). 

kiedy ofiara zdradzała objawy opętania przez demona wzywano egzorcystę, który przy pomocy zaklęć i obrzędów wyganiał złego ducha. ponieważ opętanie uważano za chorobę, egzorcyzmy łączono z zabiegami chirurgicznymi i sztuką medyczną (mezopotamia). 

obrzędy w postaci zaklęć i egzorcyzmów miały za zadanie unicestwienie demona. egzorcyzmy były sposobem na odczynienie złych czarów (babilonia). 

podczas obrzędów wypędzania demonów wzywano marduka, ea lub kilku bogów naraz, rzadziej enlila, anu, bogów ognia: girę, gibila i nusku (babilonia). 

egzorcyzmy były odprawiane przez specjalnie wyznaczonych kapłanów: 

- maszmaszu - kapłan egzorcysta i zakliniacz, zajmował się oczyszczaniem świątyni przed składaniem ofiar, 

- apiszu - pomocnik maszmaszu

- aszipu - kapłan egzorcysta, zajmował się wywoływaniem i wypędzaniem duchów i demonów za pomocą zaklęć i rytuałów, 

- kalu - egzorcysta, który przy pomocy muzyki koił gniew bogów. 

lamasztu potrafiła opętać człowieka jako istota bezcielesna. w takiej sytacji należało przeprowadzić rytyał wypędzający demona z ciała opętanego człowieka do specjalnie przygotowanych przedmiotów, np glinianego posążka. po tym zdarzeniu następowało poświęcenie miejsca, złożenie ofiar, odmawianie zaklęć przez trzy dni, po czym niszczono posążek (mezopotamia). 

amulety asyryjskie przeciw lamasztu przedstawiały scenę egzorcyzmów: postać leżącą na łożu, obok postacie w stroju ryby lub w długiej szacie, kapłanów-egzorcystów odprawiających egzorcyzmy.

 

22. 9. 7. prześladowania religijne

 

po zdobyciu babilonu w 691 pne asyryjczycy uprowadzili posąg marduka, napisano tekst "sąd nad mardukiem", w którym głową trybunału był aszur. posąg zwrócił do babilonu asarhaddon panujący w latach 680-669 pne.

 

22. 9. 7. 2. zamieszki na tle religijnym

 

tukulti-ninurta przeniósł stolicę państwa do kar-tukulti-ninurta i wzniósł ninurcie nową świątynię. wybuchł bunt, a król został zabity przez swego syna i dworzan. jego miasto zostało porzucone (asyria).


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon