24. religie minojczyków, pelazgów, mykeńczyków, licja, lidia, orfizm, grecja, hellenizm
24. 7. 1. 3. 3. krowa, pasterz, rzeźnik
demeter składano w ofierze krowy.
atrybutem hery jest krowa. bogini była opisywana jako "krowiooka' (duże brązowe oczy).
selene przemierzała nocne niebo na srebrnym rydwanie zaprzężonym w parę krów.
io była piękną kobietą. zeus uczynił z niej jałówkę, a następnie współżył z nią. hera wiedziona zazdrością zauważyła zeusa rozmawiającego z io w chmurze (według innej wersji to ona zamieniła io w jałówkę), i zażądała, aby złożono tą krowę w ofierze. hera umieściła io w świątyni i postawiła przy niej strażnika potwora argosa o stu oczach, który spał połową oczu. zeus poprosił hermesa, aby odwiedził argosa i opowiadając melodyjne bajki uśpił go. hermes obciął głowę bestii i uwolnił io.
hera posłała za jałówką io gza lub bąka, który wżerał się w jej bok, kąsał i zostawiał krwawiące rany, co doprowadzało ją do szału, więc błąkała się przez długie miesiące. przebiegła tak cały świat, przebyła bosfor (co oznacza przeprawa krowy).
hermes będąc niemowlęciem ukradł apollinowi stado krów.
kadmos udał się do wyroczni delfickiej i zapytał, gdzie ma zamieszkać. wyrocznia poleciła, aby poszedł za krową, która ma znamię w kształcie księżyca i założył nowy gród tam, gdzie ona się zatrzyma. w ten sposób założył w beocji kadmeę czyli teby.
ilos wygrał turniej zorganizowany przez króla frygii i dostał w nagrodę 50 młodych mężczyzn i kobiet i krowę. na skutek wyroczni, założył miasto w miejscu, w którym krowa stanęła na odpoczynek. to miasto zostało nazwane ilos czyli troja.
elektryon i amfitrion pokłócili się o bydło. jedna z krów pochyliwszy się rzuciła się na elektryona. amfitrion rzucił maczugą lub kijem, kij odbił się od rogów krowy i zabił elektryona (mykeńczycy, grecja).
glaukos, syn minosa i pazyfae, będąc dzieckiem gonił za myszą. wpadł do kadzi z mlekiem i utonął. minos znalazł ciało dziecka za pomocą wyroczni, która powiedziała mu także, że życie chłopcu może przywrócić człowiek, który zinterpetuje dziwny kolor sierści jednej z krów: rano była siwa, w południe gniada, wieczorem czarna. polyidos odgadł, że krowa zmienia się jak morwa (minojczycy, grecja).
hermes jest bogiem pasterzy.
pan był bogiem i opiekunem pasterzy. jego atrybutem jest kij pasterski (syringa).
zetos był pasterzem.
na dworze admeta, króla feraj, apollo odbywał za zabicie cyklopa karę dziewięciu lat jako pasterz-niewolnik. admet okazywał apollinowi wiele względów, co się opłaciło.
cyklopi zajmowali się pasterstwem.
linos, syn psamate i apollina, został po urodzeniu porzucony w górach i wychowany przez pasterzy.
ajgistos został porzucony. znaleziony przez pasterzy został wykarmiony mlekiem kozy (mykeńczycy, grecja).
fonos to demony uboju, dzieci eris.
Waldemar Mierniczek
Komentarze
Prześlij komentarz