24. religie minojczyków, pelazgów, mykeńczyków, licja, lidia, orfizm, grecja, hellenizm

 24. 8. 2. 2. płodność

 

24. 8. 2. 2. 1. płodność i rodzina (cz 1)

 

nyks zrodziła bez pierwiastka męskiego następujące potomstwo: apate, filotes, geras, momos, moros, kery, eris, mojry

kabirowie, bóstwa przedstawiane jako karły, mieszkańcy głębin ziemi - wielkiej matki, mieli wpływ na płodność ludzi i zwierząt. 

gaja uosabia płodność. 

reja to bogini płodności. 

tytanida tetyda, żona zeusa, bogini płodności, to uosobienie "żeńskiej" siły rozrodczej morza. wychowywała herę, córkę kronosa i rei, którą oddała jej pod opiekę reja podczas walki zeusa z kronosem. po tytanomachii hera została opiekunką małżeństwa i rodziny. 

hera była królową olimpu, uosabiała cnoty małżeńskie, narodziła się w argos lub samos, jej dzieci to: ares, hefajstos (spłodzony bez pomocy zeusa), hebe i ejlejtyja

agdistis to przydomek kybele jako bogini płodności (frygia, grecja). 

demeter to bogini płodności, małżonka iaiosa, z niej urodził się plutos (iliada). 

artemida to bogini płodności. 

afrodyta była boginią płodności i opiekunką małżeństw. (obok afrodyta i ares jako symbole żeńskiej i męskiej płci, które przyjęły się na całym świecie, źródło: wikipedia)

izyda była boginią płodności, opiekunką rodzin. praktykowano wspólny kult izydy i serapisa jako jej towarzysza (hellenizm). 

dionizos, syn zeusa i śmiertelniczki semele lub zeusa i persefony, był bogiem płodności. 

priap był bogiem płodności. 

bóg płodności glykon pomagał bezdzietnym parom w uzyskaniu potomstwa. dzieci narodzone w ten sposób nazywano "dziećmi glykona”. 

satyrowie to bóstwa płodności. 

sylen był bóstwem płodności. 

bóg płodności harpokrates był przedstawiany jako małe dziecko (hellenizm). 

egipski bóg płodności ba-neb-dżed był w grecji nazywany imieniem mendes i identyfikowany z panem

pan był bóstwem płodności (neoplatonizm). 

szyszka świerkowa symbolizowała żywotność i płodność. 

sosna pinii była symbolem płodności. 

winorośl symbolizuje płodność. 

hestia była boginią i opiekunką nowożeńców. reprezentowała moralną ideę czystości i trwałości życia rodzinnego. matka panny młodej rozpalała pierwszy ogień w nowym domu płomieniem ze świątyni hestii. 

atena jako strażniczka rodzin, dbała o zgodę małżeńską i czystość. 

kekrops wynalazł monogamię i ustanowił rytuał zawierania małżeństw. 

dziewczęta składały przed zamążpójściem pukiel włosów w ofierze hippolytosowi (niektóre rejony grecji). 

dżeszak to opiekunka małżeństwa, rodziny i ciężarnych kobiet (kalasze). 

kiedy posejdon zbudował sobie pałac w oceanie rozglądał się za żoną, amfitryta nie uległa mu i uciekła w góry atlas. kolejni posłańcy wracali z niczym więc posłał delfina. amfitryta uległa jego sile przekonywania i powróciła do morza, została żoną posejdona i urodziła mu dużo dzieci. wdzięczny posejdon wyniósł delfina na niebo jako gwiazdozbiór delfina

potomstwo posejdona: z boginiami: z gają antajoa, z afrodytą herofilos i rodos, z meduzą chryzaor i pegaz, z euriale orion, z toosą polifem, z demeter despojna i arion, z ziemiankami: z amymone nauplios, z kajneusem koronos, z ajtrą tezeusz, z libią agenor i belos, z tyro neleus i pelias, z nieznanymi matkami megareus i prokrust

eudane, córka posejdona, miała z apollinem syna iamosa

piękny młodzieniec adonis, ulubieniec afrodyty, był synem fojniksa i alfesibei, lub myrry i jej ojca kinyrasa lub tejasa

amazonka kelajno oddała się prometeuszowi dwa razy i miała z nim dwie córki i syna deukaliona

amazonki zostały wypędzone z temiskyry razem z sąsiadami gargareńczykami. oba plemiona osiadły w albanii niedaleko kolchidy. co roku w określonym dniu wiosny oba plemiona spotykały się na szczycie góry rozgraniczającej posiadłości, wspólnie składały ofiary i spędzały razem dwa miesiące. gdy amazonka stwierdziła, że jest w ciąży, natychmiast wracała do domu. urodzone dziewczynki zostawały amazonkami, a chłopców odsyłano gargareńczykom. ponieważ nie wiadomo było kto jest ojcem, rozdzielano chłopców po chatach w drodze losowania (co na to żony gargareńczyków, mit nie wspomina) (grecja, hellenizm). 

minytyja, królowa amazonek z albanii, ruszyła do hyrkanii aby spotkać się a aleksandrem wielkim. z 300 kobietami maszerowała przez 35 dni. król zarządził 13 dni odpoczynku. gdy minytyja stwierdziła, że jest w ciąży, opuściła obóz. wkrótce jednak zmarła bezpotomnie (grecja, hellenizm). 

królowa amazonek orityja do końca życia była dziewicą.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon