24. religie minojczyków, pelazgów, mykeńczyków, licja, lidia, orfizm, grecja, hellenizm
24. 8. 2. 2. 2. płodność i przyjemność, w tym ciało i wizerunki bogów (cz 1)
bogowie związani z miłością i piękne ciało bogów
bogowie olimpijscy pili nektar i jedli ambrozję, które dawały urodę.
afrodyta to bogini miłości, piękna, pożądania, miłosnego pożądania, najbardziej urodziwa z bogiń, córka uranosa i hemery, zeusa i dione lub zrodzona z piany, w którą wpadła krew z uciętych genitaliów uranosa, lub nie miała rodziców, żona hefajstosa.
eros, syn afrodyty i aresa, to bóg miłości, miłości seksualnej i namiętności seksualnej. jego atrybutem są łuk i strzały. jest przedstawiany jako uskrzydlony, piękny młodzieniec, który godzi strzałą w zakochanych, aby ich ze sobą złączyć, lub jako niemowlę z łukiem i strzałami (amorek), towarzysz afrodyty.
eros ma dwie strzały, z których jedna niszczy życie, a druga daje człowiekowi spokojne szczęście (eurypides).
apollo to przewodnik charyt, bóg piękna, kawalerów, najprzystojniejszy z mężczyzn, smukły, o marzącym czole, złotych lokach, onieśmielał spojrzeniem błękitnych oczu, był zazdrosny i zawistny.
charyty to boginie wdzięku i piękna: aglaja (promienna), eufrozyna (rozumna), talia (kwitnąca), córki zeusa i hery lub zeusa i eurynome lub heliosa i ajgle, nagie lub ubrane w udrapowane szaty kobiece, trzymają się za ręce, towarzyszki afrodyty, ubierały ją rankiem i w razie potrzeby zawoziły na olimp. łączono je z orszakiem apollina i dionizosa. aglaja symbolizowała splendor towarzyski, eufrozyna - wesołość towarzyską, a talia - kwitnące życie, ich atrybutem był flakonik z wonnym olejkiem.
harmonia to patronka prawdziwej miłości, córka aresa i afrodyty lub zeusa i elektry, żona kadmosa.
fanes to męsko-żeńskie bóstwo z pięknymi złotymi skrzydłami, na głowie ma hełm, a jego ciało jest owinięte w węże, jest niewidzialny nawet dla bogów.
anteros to bóg i uosobienie miłości odwzajemnionej lub miłości nieodwzajemnionej i zemsty za zdradzaną i odrzuconą miłość, syn aresa i afrodyty, przedstawiany wśród uskrzydlonych chłopców w towarzystwie afrodyty. anteros to także opiekun miłości młodych chłopców.
hedylogos był bogiem pochlebstwa i słodkiej rozmowy.
pejto to bogini namowy, uwodzenia, córka ate i prometeusza lub okeanosa i tetydy, żona argosa lub foroneusa, matka ajgialeusa i apisa.
himeros był bogiem miłosnego pożądania, żądzy, namiętnej miłości.
potos był bogiem i uosobieniem miłosnego pożądania, pragnienia, tęsknoty, synem afrodyty lub iris i zefira. należał do orszaku afrodyty wraz z erosem, anterosem, himerosem, hedylogosem, hymenem i pejto. nazywano ich erotes i przedstawiano jako skrzydlatych chłopców (na podobieństwo amorków) lub młodych mężczyzn.
hera, bogini piękna, symbol zazdrości, walczyła z wszelkimi przejawami zdrady, sama cierpiała z powodu niewierności małżonka, knuła przeciwko kochankom zeusa i ich dzieciom.
hebe to bogini wdzięku.
hestia i artemida ślubowały dziewictwo.
atena jako pallas to panna, jako partenos dziewica.
baubo, boginka śmiechu i swawoli, obsceniczności, była przedstawiana bez głowy, patrzyła sutkami i mówiła pochwą, pocieszała demeter po porwaniu persefony opowiadając rubaszne żarty, tańcząc i obnażając się przed pogrążoną w smutku demeter. dzięki temu uratowała świat przed plagą głodu, gdy zgnębiona demeter odebrała ziemi płodność i zapanował głód.
megajra to zawistna
erynia, odpowiedzialna za
doprowadzanie do zdrady i niewierności małżeńskiej.
Waldemar Mierniczek
Komentarze
Prześlij komentarz