24. religie minojczyków, pelazgów, mykeńczyków, licja, lidia, orfizm, grecja, hellenizm

24. 8. 2. 2. 2. płodność i przyjemność, w tym ciało i wizerunki bogów (cz 4)


agamemnon, ajgistos, chłop, klitajmestra, polimester 

klitajmestra i ajgistos prześladowali elektrę, córkę klitajmestry i agamemnona, wydali ją za chłopa, kóry uszanował jej czystość. żyła w ubóstwie samotna jak niewolnica. inna wersja: obiecano ją polimesterowi przetrzymując ją w pałacu w mykenach (mykeńczycy, grecja). 

agamemnon, ajas, ajgistos, kasandra, klitajmestra, orestes 

podczas wojny trojańskiej, która trwała wiele lat, klitajmestra dowiedziała się o śmierci męża agamemnona. poślubiła pięknego ajgistosa. dodatkowo do porzucenia mężów znajdujacych się pod troją namawiał nauplios z zemsty za ukamienowanie przez achajów jego syna palamedesa, lub był to ajaks brat palamedesa. klitajmestra miała z ajgistosem aletesa i erigone

w noc upadku troi ajas, syn ojleusa, zgwałcił kasandrę u stóp posągu ateny. po tym zdarzeniu kasandra uciekła. 

po wojnie trojańskiej kasandra została branką agamemnona. wywieziona do myken urodziła bliźnięta teledamosa i pelopsa. zginęła z synami zamordowana przez żonę agamemnona klitajmestrę i jej kochanka ajgistosa (mykeńczycy, grecja). 

klitajmestra przywitała agamemnona, a gdy zdjął zbroję i wszedł do wanny zabili go wraz z ajgistosem siekierami lub po kąpieli ubrała go w ubiór z zaszytymi rękawami i zabiła go, lub zabiła agamemnona przez skrytobójstwo, w którym uczestniczyło dwudziestu mężów, lub zabiła go toporem, gdy składał ofiarę. 

klitajmestra chciała także zabić orestesa, ale został on wyprowadzony z pałacu (mykeńczycy, grecja). 

agamemnon, klitajmestra, tantal 

tantal był synem testesa lub broteasa, jego żoną była klitajmestra, z którą miał syna agatosa

agamemnon zabił tantala w pojedynku. ścigali go dioskurowie. ukrył się i podjął próbę dogadania się. musiał poślubić klitajmestrę (według innej wersji porwał ją). rozpoczęte w ten sposób małżeństwo było przeklęte. mieli dzieci: elektrę, ifigenię, orestesa, chryzotemis, może także laodikę (mykeńczycy, grecja). 

agdistis, attis, kybele 

kiedy attis dorósł, agdistis jako kybele zakochał się w pięknowłosym młodzieńcu. przybrani rodzice wysłali do do pesynuntu, gdzie miał poślubić córkę króla (być może tym królem był midas). gdy zabrzmiała pieśń godowa , pojawiła się kybele-agdistis i zesłała na attisa obłęd, wskutek czego pozbawił się męskości pod drzewem sosny. z jego krwi wyrosły kwiaty lub drzewo figowe. bogini ubłagała zeusa, aby ciało attisa nie uległo rozkładowi i wskrzesiła go. od tamtej pory jako małżonek lub kochanek stał się symbolem odradzającej się przyrody. 

wersja grecka: kybele zakochała się w pięknym pasterzu, wybrała go na swego kapłana i wymusiła śluby czystości. kiedy attis zakochał się w nimfie rzecznej, dotknęła go szaleństwem. attis dokonał samokastracji. odzyskawszy świadomość zapragnął popełnić samobójstwo, ale bogini zamieniła go w sosnę lub jodłę. 

aglauros, ares 

aglauros, córka kerkopsa i jego żony o takim samym imieniu aglauros, była kochanką aresa i matką alkippe

ajchmagoras, herakles 

ajchmagoras, córka alkimedonta, była kochanką heraklesa

ajgiale, diomedes 

ajgiale była niewierną żoną diomedesa

ajsakos, asterope, hesperia 

ajsakos pałał wielką miłością do asterope. po śmierci żony, którą ukąsił wąż, usiłował wielokrotnie popełnić samobójstwo skacząc do morza ze skały. tetyda zamieniła go w nurkującego ptaka. 

inna wersja: ajsakos kochał hesperię, która uciekając przed nim nadepnęła na węża i zmarła, zrozpaczony rzucił się ze skały. hesperia była nimfą wodną przepięknej urody o przepięknych włosach. 

ajtra, bellerofont, egeusz, pitteus, posejdon 

ajtra, córka pitteusa, została zaręczona z bellerofontem, ale do małżeństwa nie doszło. pozostawała dziewicą. pitteus upił egeusza i zaprowadził do łoża córki. po stosunku ajtra porzuciła pijanego kochanka i udała się na wyspę sfajrię, by na grobie afajrosa, woźnicy pelopsa, złożyć ofiarę. tam oddała się posejdonowi, który zrzekł się prawa do ojcostwa na rzecz egeusza. egeusz nakazał zachować w tajemnicy ich związek. gdyby narodził się chłopiec miała utrzymywać w tajemnicy, kto jest ojcem. urodził się tezeusz.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon