24. religie minojczyków, pelazgów, mykeńczyków, licja, lidia, orfizm, grecja, hellenizm
24. 8. 2. 2. 2. płodność i przyjemność, w tym ciało i wizerunki bogów (cz 5)
akalle, apollo, hermes
akalle, córka minosa i pazyfae, została uwiedziona przez hermesa i urodziła kydona lub był to syn apollina, lub miała z apollinem trzech synów: miletosa, amfitemisa i garamasa. gdy jej ojciec dowiedział się, że urodziła kydona, wygnał ją do libii, lub urodziła na krecie miletosa i bojąc się gniewu minosa ukryła syna, a apollo zapewnił mu jako niemowlęciu opiekę wilczycy, a później oddał na wychowanie pastuchowi (minojczycy, grecja).
akamas, hellikaon, laodika, telefos
laodika, najurodziwsza córka priama i hekabe, była żona helikaona lub telefosa. kiedy akamas przybył z diomedesem z poselstwem do troi zakochał się w laodice, która urodziła po kryjomu munitosa, kórego wychowała niewolnica heleny ajtra, prababka munitosa, która uciekła dzieckiem do obozu greckiego.
akastos, antygona, astydamia, peleus, steropeja
astydamia, żona akastosa, zakochała się w peleusie a on odrzucił jej miłość. urażona wysłała do żony peleusa antygony wiadomość, że peleus ma poślubić córkę akastosa, steropeję. antygona powiesiła się, a astydamia oczerniła peleusa przed mężem, że dobierał się do niej. akastos zabrał peleusa na polowanie na górę pelion i zostawił śpiącego podczas napadu centaurów ukrywszy wcześniej cudowny miecz peleusa. chiron pomógł peleusowi odzyskać broń i umożliwił ucieczkę. mszcząc się peleus zabił astydamię i poćwiartował jej ciało.
akis, galatea, polifem
sycylijski pasterz, śmiertelnik akis, syn fauna i nimfy symaithis, został pokochany przez nereidę galateę. zakochany w niej cyklop polifem ujrzawszy parę zakochanych zaczął ich ścigać. galatea uciekła wskakując do morza, a akis został śmiertelnie przywalony skałą. galatea zamieniła jego krew w rzekę acis.
akontios, kydippe
kydippe była ukochaną akontiosa, który chcąc ją poślubić podrzucił jej w świątyni artemidy jabłko z napisem "przysięgam, że poślubię akontiosa". kydippe odczytała napis na głos, a tym samym złożyła przysięgę. kiedy rodzice chcieli wydać ją za mąż zachorowała. sprawę wyjaśniła wyrocznia delficka ujawniając fakt przysięgi (kallimach, owidiusz, legenda).
akteon, archias, melissos
młody akteon stał się przedmiotem zalotów rozpustnego arystokraty archiasa. ojciec akteona melissos przeciwstawiał się zamiarom archiasa. arystokrata na czele pijanych kompanów wtargnął do domu melissosa, aby uprowadzić i siłą posiąść młodzieńca. wywiązała się walka, chłopiec ciągnięty przez napastników i domowników został rozdarty na strzępy. melissos rzucił przekleństwo na ród bakchiadów w świątyni posejdona po czym popełnił samobójstwo rzucając się do morza.
alfejos, aretuza, artemida
potamoi alfejos prześladował swą miłością artemidę, a potem jej towarzyszkę nimfę aretuzę, którą ścigał pod ziemią i morzem, aż wylądował na sycylii lub ortygii, gdzie połączył swe wody z wodami źródła aretuzy, czyli rzeką alfejos.
alfesibea, alkmeon, kalliroe
alfesibea, córka fegeusa, żona alkmeona, została porzucona przez męża. nakłoniła swoich braci temenosa i aksiona do zabicia alkmeona i jego nowej żony kalliroe.
alkippe, halirrotios, ojciec alkippe
halirrotios zapłonął pożądaniem do alkippe, córki aresa i aglauros, i rzucił się na nią, żeby ją zgwałcić. napadnięta wezwała ojca, aby zabił napastnika, co uczynił i za co został oskarżony przez posejdona przed aeropagiem i przegrał.
alkmena, amfitrion, zeus
alkmena była najpiękniejszą kobietą swoich czasów (mykeńczycy, grecja). miała najurodziszą twarz i najelegantszą postawę, była bardzo cnotliwa. została żoną amfitriona pod warunkiem, że pomści jej braci, których zabili synowie pterelaosa.
amfitrion wyjechał na wojnę z telebojczykami, a w tym czasie zeus przyjął jego postać, podarował alkmenie sztukę złota ze skarbca pterelaosa, opowiedział przebieg wygranej wojny, zakazał słońcu wstawać, przez co wydłużył noc trzykrotnie, aby mógł dokazywać z alkmeną.
kiedy powrócił amfitrion chciał spalić żonę, ale zeus zesłał z nieba ulewny deszcz na rozpalone płomienie. amfitrion pogodził się z losem (mykeńczycy, grecja).
alope, posejdon
alope, córka
rozbójnika kerkyona rządzącego
eleusis, była kochanką posejdona, o
czym nie wiedział jej ojciec.
Waldemar Mierniczek
Komentarze
Prześlij komentarz