24. religie minojczyków, pelazgów, mykeńczyków, licja, lidia, orfizm, grecja, hellenizm

24. 9. 6. 4. pielgrzymki

 

nie można mówić o pielgrzymkach w dzisiejszym rozumieniu, ale możemy dla przykładu zidentyfikować kilka celów pielgrzymkobliskoznacznych: 

- ma-enyo - orgiastyczne obrzędy, które ściągały pielgrzymów do sanktuariów, 

- kolosy memnona - odwiedzane przez greków ponieważ wierzono, że przedstawiają memnona, syna eos, zabitego przez achillesa, a dźwięki, które wydają są skargą wznoszoną do matki, 

- kąpielisko afrodyty - sadzawka w naturalnej grocie na półwyspie akamas w pobliżu latchi koło pafos na cyprze, gdzie bogini kąpała się wielokrotnie. sadzawka ma moc leczenia bezpłodności.

 

24. 9. 6. 5. mistycyzm

 

orfizm zawiera elementy mistycyzmu, przede wszystkim elementy poznania mistycznego jako formy poznania ostatecznego i najwyższego. 

neoplatonicy uznali poznanie mistyczne jako ostateczne poznanie boga, co przyczyniło się do rozwinięcia filozofii mistycznej. szkoła aleksandryjska mówiła o możliwości ubóstwienia człowieka na drodze ekstazy mistycznej.

 

24. 9. 6. 6. opętanie

 

hipokrates zwalczał przesąd, że opętanie wywołuje epilepsję. 

padaczka była uważana za świetą chorobę, formę opętania, ale także za wyraz geniuszu i boskości. 

istnieje hipoteza, że pytia była opętana przez duchy.

 

24. 9. 7. prześladowania religijne

 

24. 9. 7. 2. zamieszki na tle religijnym

 

w 391 teodozjusz i wielki zakazał kultów pogańskich, co położyło kres misteriom eleuzyjskim i kultom hellenistycznym w egipcie. 

w 393 zakazano organizacji igrzysk olimpijskich jako reliktu pogaństwa. 

seleukidzi popierali kult baala z syrii oddając mu szczególną cześć. przymuszali do tego kultu żydów, co stało się powodem powstań żydowskich. 

w krotonie w dniu święta muz wystąpiono przeciw pitagorejczykom, spalono dom milona (siedzibę sekty) i 35 członków wspólnoty. sprawcy nie ponieśli żadnej kary. 

hypatia z aleksandrii (ok 355 lub 370 - 415), neoplatoniczka, została zamordowana przez tłum podburzony przez chrześcijan, prawdopodobnie przez biskupa cyryla z aleksandrii, chociaż celowo nie uprawiała ostentacyjnie kultu pogańskiego, i nie komentowała niszczenia świątyń pogańskich lub przekształcania ich w kościoły, aby nie drażnić swoich uczniów, wśród których było wielu chrześcijan. została wywleczona przed kościołem z powozu, wyłupiono jej oczy i zabito ostrakonami. mordercą był lektor piotr, chrześcijanin, jak podaje sokrates scholastyk.

 

24. 9. 7. 3. wojny religijne

 

i święta wojna była prowadzona przez amfiktionię delficką i ateny z miastem krysą. zburzono miasto. zwycięstwo spowodowało wzrost znaczenia wyroczni delfickiej i jej rzeczywisty wpływ poprzez wyznaczanie konkretnych miejsc do osiedlenia w czasie wielkiej kolonizacji. na pamiątkę tej wojny co cztery lata odbywały się ogólnogreckie igrzyska pytyjskie. 

zgodnie z zasadami amfiktionii delfickiej jeżeli państwa amfiktioni toczyły między sobą wojny, nie mogły zburzyć wrogiego miasta, ani odciąć mu dopływu wody. 

oficjalną przyczyną wybuchu iii świętej wojny było uprawianie przez fokijczyków ziemi przeznaczonej dla apollina. wojna toczyła się w latach 356-346 pne pomiędzy tebami i związkiem fokijskim, zakończyła się zwycięstwem macedonii, która przystąpiła do wojny. filip ii zyskał sławę jako wyzwoliciel delf, dostał prawo pierwszeństwa dostępu do wyroczni delfijskiej i przejął miejsce fokijczyków w amfiktionii delfickiej.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon