25. religie etrusków, italików, sabinów, wenetów, rzymian i włochów

25. 0. problemologia

 

wiedza o mitologii rzymskiej ma się tak do mitologii greckiej jak buddyzm do hinduizmu. kto nie zna mitologii greckiej nie powinien się zabierać do poznawania mitologii rzymskiej. w tej części „notatek o religii” będę powtarzał informację o mitologii greckiej tylko wtedy, gdy będzie to niezbędne dla toku wykładu. 

hasła w wikipedii dotyczące mitologii rzymskiej są słabe, znacznie słabsze niż hasła dotyczące mitologii greckiej. 

ogromna ilość bóstw rzymskich świadczy o przynależności tej religii do mitologii indoeuropejskiej, przy czym mitologia rzymska została zawłaszczona przez mitologię grecką, tak jak mitologia germańska została zawłaszczona przez chrześcijaństwo. 

wpływy greckie na mitologię rzymską są przesadzone tak samo jak wpływy greckie i germańskie na mitologię słowiańską. owszem, istniały i polegały głównie na świadomym przyjęciu kilku bóstw greckich (także egipskich, frygijskich, mezopotamskich i innych). 

opisywanie wpływów greckich na mitologię rzymską przybiera czasami śmieszne formy, np twierdzenie, że w komorach grobowych etrusków z vii i vi w pne przedstawiono sceny w mitologii greckiej. prawda jest taka, że mitologia etruska i grecka wyrastały z tego samego indoeuropejskiego pnia, stąd podobieństwa. np uśmiech „kory” widać na rzeźbach greckich i etruskich, więc co najwyżej to grecy przejęli ten „uśmiech” od etrusków, a nie odwrotnie. 

mitologia rzymian wywodzi się z mitologii etrusków, italików, sabinów i innych ludów z tamtego rejonu geograficznego. w tabeli załączonej w podrozdziale „pochodzenie bóstw rzymu” widać to doskonale. 

tworzenie genealogii bóstw rzymskich nie ma sensu, już inni zrobili to bardzo dobrze. 

w mitologii rzymskiej widzimy pomieszanie pojęć ducha i duszy, bóstw opiekuńczych: manów, larów, penatów, lemurów, larw, występują geniusze i junony jako pierwowzory aniołów, a także jako personifikacje uczuć i pojęć abstrakcyjnych, których darmo szukać w innych mitologiach. mitologia grecka nie ma z tymi pojęciami nic wspólnego. 

mitologia etrusków jest w wikipedii potraktowana po łebkach chociaż są święte księgi etrusków i można było to zrobić lepiej. 

brak mitów o potopie, co dziwi ponieważ półwysep apeniński jest otoczony morzem z każdej strony. 

w mitologii rzymskiej (podobnie jak w mitologii słowiańskiej) brak barbarzyństwa religijnego. w czasie istnienia państwa i cesarstwa rzymskiego znaczenie religii powoli zanika, jest pozwolenie na wszystkie kulty, brak prześladowań religijnych. za czasów cesarstwa spoiwem religijnym miał być kult cesarza. proszę sobie wyobrazić, że w czasie podbojów rzymskich, wódz legionu odprawia legionowe uroczystości religijne, których zadaniem jest wzmożenie woli walki, a którym towarzyszy złożenie ofiar saturnowi, marsowi, czy cezarowi. wszyscy ulegają podniosłemu nastrojowi, a tu wychodzą przed szereg chrześcijanie (lub znacznie rzadziej żydzi judaiści) i mówią: „a gówno, nie będziemy składali ofiar bogom i modlili się do nich, gdyż jest to sprzeczne z nauką w jedynego boga”. nastrój jedności w legionie pryska i co z takimi zrobić??? nie ulega wątpliwości, że takie zachowanie miało wpływ na prześladowania chrześcijan (znacznie rzadziej żydów judaistów) i na upadek cesarstwa.

 

25. 0. 0. barbarzyństwo

 

sprokurowałem taki podrozdział po to, żeby wykazać, że źródła greckie, rzymskie i chrześcijańskie, na które powołują się zwolennicy teorii o wyższości „cywilizacji łacińskiej" (zachodniej) są równie barbarzyńskie, jak te dotyczące innych cywilizacji. w mitologii greckiej znalazłem mnóstwo przykładów na poparcie tej tezy, natomiast w mitologii rzymskiej tylko kilka. 

bandytyzm - romulus założył gaj asylum i ogłosił, że każdy złodziej, łotr, złoczyńca będzie bezkarny w tym gaju i stanie się obywatelem rzymu. 

dzieciobójstwo - apollo nakazał zabicie dzieci w celu odegnania zarazy, ponieważ samnijczycy nie wykonali tego polecenia, zesłał po dwudziestu latach drugą zarazę, tym razem zadowolił się wygnaniem dzieci na sycylię. 

okrucieństwo - amulius, król alba longa zagłodził westalkę reę sylwię na śmierć i kazał utopić niemowlęta romulusa i remusa, albo kazał zakopać reę sylwię żywcem. 

okrucieństwo - kiedy hannibal pokonał w 216 pne rzym pod kannami, księgi sybillińskie nakazały pochować żywcem na forum dwóch gallów i dwóch greków. 

poza tym barbarzyństwo przejęte z frygii (kybele), miezopotamii (baal) itd.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon