25. religie etrusków, italików, sabinów, wenetów, rzymian i włochów

25. 7. 1. 1. wąż/smok

 

charon był przedstawiany z wężami we włosach (etruskowie). 

apollo przejął władzę nad wyrocznią delficką zabijając węża-smoka pytona (lub delfyne), strzegącego tajemną wiedzę ukrytą pod ziemią. z tego czynu, będącego przekleństwem, należało się oczyścić. dlatego apollo przekazywał wyroki zeusa, zwłaszcza dotyczące obrzędów oczyszczenia po zbrodni zabójstwa. 

hipostazą asklepiosa (eskulapa) jest wąż, bóg był przedstawiany jako brodaty mężczyzna z laską, wokół której wije się wąż. jego atrybutami były węże owinięte wokół laski. wąż eskulapa to gatunek związany z eskulapem. 

bogini angitia była łączona z wężami, miała nad nimi władzę i potrafiła leczyć ich ukąszenia. 

do atrybutów hekate należały węże. bogini była przedstawiona jako otoczona wężami. 

salus była przedstawiana w pozycji siedzącej. w prawej dłoni trzymała czarę ofiarną, z której wylewała ofiarę na ołtarz opleciony przez węże

genius loci przedstawiano w postaci węży

ze względu na linienie wąż symbolizuje odradzanie się, samoodnowę życia, ozdrowienie, długowieczność, uzdrawianie. 

szałwia lekarska była uważana za lekarstwo na ukąszenie węża

legendy: 

bazyliszek to wąż z jaśniejszą plamą na głowie w kształcie korony lub czworonogi kogut w koronie, o żółtym upierzeniu, ze skrzydłami, ogonem węża, zakończonym hakiem lub drugą kogucią głową. bazyliszek zabijał wszystkie stworzenia, żył na pustyni, jego spojrzenie rozsadzało kamienie i wypalało zieleń. 

bazylia pospolita była stosowana jako talizman przeciw bazyliszkowi

wiwern to dwunogi smok przejęty od daków. 

w 293 pne rzym dotknęła zaraza. za poradą ksiąg sybilliskich postanowiono wysłać poselstwo do sanktuarium asklepiosa w epidauros, aby sprowadzić świętego węża. na polu marsowym wąż wśliznął się do rzeki i popłynął na wyspę tyberyjską, gdzie zniknął i gdzie zbudowano mu świątynię w 289 pne.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon

8. buddyzm, bon